Department at a Glance
Intake
120
Faculty : Student
1 : 15
Laboratories
4

13 LPA package offered by Qualcomm for ECE Highest package

Mathematics HOD

Electronics & Communications Engineering is a demanding course as it requires an innovative and logical mindset, and the ability to constantly learn and apply new concepts and technologies. Several subjects in this program deal with scientific computations and analysis. Electronics and Communication Engineering is very interesting branch to study.

For graduates who are looking at challenging and wide variety of opportunities and interested to work in multiple domains should prefer this course.

Electronics and communication engineer has plenty of opportunities in wide variety of domains. Few of them are Embedded system, VLSI, Communication (Telecom), Networking( Hardware and software ), PSU's like DRDO, Indian railways, ISRO, BEL, HAL, AAI, ONGC, SAIL, etc., Mechatronics, Aviation, Biomedical instrumentation and healthcare etc., Robotics, Nanotechnology, Computer Science. Good opportunities for startups and to become an entrepreneur. Also ECE graduates have good higher education and research prospects.

Education has become more globalized, and has changed from being teacher-centered. Industry is demanding for graduates’ with employability skills. In consequence, current degree programs need to address the learning outcomes their graduates should attain. Typically, these cover discipline and contextual knowledge, practical knowledge, skills, personal and professional attributes. Engineering, as a discipline, has led the development of graduate attribute specifications and adopted the educational principle of constructive alignment in curriculum design. Having good quality work integrated learning modules within engineering degrees enhances the authenticity of the curriculum with respect to industry practice. Keeping in view the technological changes and industry needs curriculum require periodic review and SVIET has a permanent mechanism for identifying the curriculum requirements based on national needs and international trends. This is essential for developing a work-force which has gone through education and training to successfully tackle the challenges of technological advancements.

  • 19 Faculty with 02 Ph.Ds and 04 Pursuing Ph.D.
  • Well Experienced faculty
  • Dedicated building with 46,000 sft built up area.
  • State of the art Laboratories with latest configuration and software.
  • 250 Mbps Internet facility.
  • Separate Department Library (With 250+ tittles), apart from Central Library
  • Self-learning materials, e-journals and Video lectures.
  • Certification Courses (ATAL).
  • Professional Body Chapter's & Student clubs.
  • In house CRT Training.
  • Conduct of Workshops, Training Programs & Symposiums.
  • Expert / Guest Lectures.
  • In house R & D (e-Yantra) associated with IIT Bombay.
  • MSME Business Incubation.
  • Vector Network Analyzer, PCB Prototype Unit and RF Simulation Software for Research & Consultancy.
  • Good Alumni network.
  • Hosting Co-curricular & Extra- curricular Activities by VEDA
  • Quarterly- Department News Letter (IGNITE).
  • Career Guidance & Counseling.
  • Hosting Co-curricular & Extra- curricular Activities for girl students by Women Empowerment cell
  • Active participation of staff & students in NPTEL SWAYAM
Laboratories

Courses offered

Course Offered Specialization Intake
B.Tech ECE 120
M.Tech VLSI 18
Professional Memberships:
Advantages of having professional body memberships

Department of ECE encourages students to be part of professional bodies. Presently department of ECE has IEEE, IETE and Virtual Instrumentation student professional chapters / clubs. Being a member of professional bodies has following benefits:

  • Being formally recognized as a professional in their field.
  • Being able to mix with others in their profession both socially and professionally.
  • Get support in lifelong learning and training.
  • Having access to technical knowledge in the form of text books, online resources, journals and training courses.
  • Being able to contribute their expertise when a new regulation or policy needs to be put together e.g. setting standards.
  • Being able to promote their field in society.
Professional Members are often given priority registration for their organization’s convention and may receive discounts on conference fees and related expenses.
  1. IEEE Institute of Electrical and Electronics Engineers
  2. IETE Institution of Electronics and Telecommunication Engineers
  3. VI Virtual Instrumentation Club

Student Success Stories:
Accenture,Infosys:

I am grateful to Sri Vasavi Institute of Engineering and Technology which offers a unique combination of learning and self-development. I got all the support and guidance from Faculties and Placement cell who made me to fulfill my dream.

CHINTHADA CHAITANYA
Accenture ,Wipro :

The SVIET placement &training incorporates a very useful curriculum. It enhanced through study material and guidance provided by the faculty members.

YAMINI VIKRUTHI
Accenture,Infosys :

I thank all my Teachers who guided me to fulfill my dreams.


G.Raghavendra Rao
Qualcomm,Hexaware,TCS:

SVIET started grooming us for placements in the second year onwards such as Professional Training Program and Skills Enhancement Programs which helps me to fulfill my dream.

Kothamasu Arun
Infosys,CTS:

SVIET provides complete support to the students regarding the campus placements. I owe it to the Executive Director & placements department for having presented us with diverse opportunities by bringing in suitable job descriptions from the best of companies. I was fortunate to get a job in CTS.

Hemanth M
Infosys:

Getting placed in MNC is my Goal. Thanks to SVIET. You made me feel proud.

Devanaboina.Madhuri

Welcome

The Department of Electronics and Communication Engineering at the SVIET was established in 2008. offers Undergraduate program (B.Tech) in ECE and Post-graduate program (M.Tech) in VLSI System Design. The B.Tech (Electronics and Communication Engineering) program was started in the year 2008 with an intake of 60 students. The intake was subsequently increased to 60 students in the year 2009. The M.Tech (VLSI System Design) was started in the year 2012 with an intake of 18 students.

VISION

To become centre of excellence in Electronics and Communication Engineering to meet the challenges of industry and the society.

MISSION

DM1:Impart high quality education to enable students to face challenges of Electronics and Communication Engineering.

DM2:Provide all possible support to promote activities in the related areas of VLSI,Comminications,Signal Processing,and Micro Processors&Micro Controllers.

DM3:Inculate ethical,professional values and life learning skills to address the sicietal needs.

PROGRAM EDUCATIONAL OBJECTIVES (PEOS)

PEO1: Graduates shall accomplish Excellence in professional career and pursue higher studies with innovation

PEO2: Graduates shall be competent professionals by inculcating values with profound knowledge in Electronics and Communication Engineering.

PEO3: Graduates shall have an attitude to apply technical knowledge to solve real time industrial problems and develop lifelong learning attitude.

PEO4: Graduates shall aware of multi disciplinary knowledge in the context of teamwork

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

Electrical engineering mainly deals with the generation and distribution of power and maintenance of large power systems. It has been known in the past to encompass electronic engineering, which has obtained an identity of its own only in the recent years. In most cases, both of these disciplines are offered through a combined course of study.

History of Electrical Engineering

Electrical engineers are responsible mainly for power generation and power transmission. The importance of electrical engineering was recognized only in the 19th century. Some of the main contributors to the field of electrical engineering were George Ohm, Micheal Faraday, James Clark Maxwell, Thomas Elva Edison and Nikola Tesla. However, there were many people who played their own part in bringing electrical engineering to the level it is at today.

Applications of Electrical Engineering

The main aim is to ensure the safe usage of electricity. For this purpose they are given the responsibility of designing electrical appliances as well as the wiring system of electricity to ensure supply of electricity to these appliances. Many times electrical engineers have to work on projects that involve a certain degree of electronics engineering. Electrical engineers are concerned with designing the flight systems of aircrafts and rocket propulsion systems. Industrial automation and automobile control system design are also a part of electrical engineering.

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

PROGRAM EDUCATIONAL OBJECTIVES(PEOs)

Graduates of computer science engineering will be able to:

PEO1:Graduates shall accomplish Excellence in professional career and pursue higher studies with innovation.

PEO2:Graduates shall be competent professionals by inculcating values with profound knowledge in Electronics and Communication Engineering.

PEO3:Graduates shall have an attitude to apply technical knowledge to solve real time industrial problems and develop lifelong learning attitude.

PEO4:Graduates shall aware of multi disciplinary knowledge in the context of teamwork.

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

LONG TERM GOALS

• To increase 100% placement in reputed software companies.
• To encourage more faculty to take-up R&D and consultancy work. To collaborate with Global Universities / Industries.
• Department to become center of excellence in research.

SHORT TERM GOALS

• To achieve 100% results.
• To organize more soft skill programs to meet Industry needs.
• Organizing Continuing Education Programs (National Conferences / Seminars) for other Institutions / Industries.
• To establish a nodal centre for Research and Development in Digital Image Processing.
• To have value additions like CCNA, MCSE and to teach student non- curricular skills in demand.
• To Develop E-Governance for JCET.

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

FACULTY LIST:

NAME OF THE FACULTY DESIGNATION
1. Dr. B.Raghavaiah Professor & HOD
    View Profile
2. Mr. A.Chandra Suresh Associate Professor
    View Profile
3. Mr. K.P.R.Ratna RAJU Associate Professor
    View Profile
4. Mr. Mudunuru Suneel Associate Professor
    View Profile
5. D. Sridhar Associate Professor
    View Profile
6. Dr. N. Vijaya Ratnam Assistant Professor
    View Profile
7. Mr. Y.R.K.Paramahamsa Assistant Professor
    View Profile
8. Ms. G. Sita Annapurna Assistant Professor
    View Profile
9. Mr. Kotta Sai Sudheer Assistant Professor
    View Profile
10. Mr. N. Chandra Sekhar Reddy Assistant Professor
    View Profile
11. Mr. K. Pithamber Assistant Professor
    View Profile
12. Mr. D. V. Sridhar Assistant Professor
    View Profile
13. Mr. K.G.V.Nageswara Rao Assistant Professor
    View Profile
14. Mrs. G N P Jyothi Assistant Professor
    View Profile
15. Mr.Jalluri Jyothi Swaroop Assistant Professor
    View Profile
16. Mr. P. V. V. N. D. P. Sunil Assistant Professor
    View Profile
17. Mrs. K. Mounika Assistant Professor
    View Profile
18. Mr. Satyavolu Veerendra Assistant Professor
    View Profile
19. Mrs.B.SUJATHA Assistant Professor
    View Profile
20. Ms. K. N. Divya Bargavi Assistant Professor
    View Profile
21. Mrs.K.Sowmya Sree Assistant Professor
    View Profile
22. Mr.N.Nagaraju Assistant Professor
    View Profile
23. Mrs.P.Jyothi Assistant Professor
    View Profile
24. Mr.M.Sivaji Assistant Professor
    View Profile
25. Mrs.Ch.Amala Assistant Professor
    View Profile
26. Mrs.G.Karuna Assistant Professor
    View Profile
27. Mr.C.Pakkiraiah Assistant Professor
    View Profile
 
DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

Academic Year 2018-19

S.NO VISITING FACULTY DESIGNATION ORGANIZATION COURSE CLASS NO OF HOURS
1. T.RamaDas Additional Divisional Engineer APGENCO,New Palvancha STLD III Year 26
2. P. Ananda Rao Broadcast Engineer Doordharshan, Hyderabad Analog & Digital Communications II,III Year 26

Academic Year 2017-18

S.NO VISITING FACULTY DESIGNATION ORGANIZATION COURSE CLASS NO OF HOURS
1. Prof. Chenna Kesava Reddy Professor JNTUH, Hyderabad Signal Processing III Year 26
2. P. Ananda Rao Broadcast Engineer Doordharshan, Hyderabad Analog & Digital Communications III,IV Year 25

Academic Year 2016-17

S.NO VISITING FACULTY DESIGNATION ORGANIZATION COURSE CLASS NO OF HOURS
1. Mr.Subba Rao Senior Divisional Engineer Benz Circle Division, Vijayawada Digital Communications III Year 24
2. K. Rathna Kumar SDE BSNL, Vijayawada Digital Communications III Year 26
DEPARTMENT OF ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING

Non Teaching Staff

NAME OF THE FACULTY DESIGNATION
1. Mrs. A.VIJAYA DURGA LAB TECHNICIAN
2. P.SIVA DURGA BHAVANI LAB TECHNICIAN
3. Mr. P.MEERA PRASAD LAB TECHNICIAN
DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

PROGRAM OUTCOMES (POs)

PO 1: ENGINEERING KNOWLEDGE: Apply the knowledge of mathematics, science, engineering fundamentals, and an engineering specialization to the solution of complex engineering problems.

PO 2: PROBLEM ANALYSIS: Identify, formulate, research literature, and analyze complex engineering problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics, natural sciences, and engineering sciences.

PO 3: DESIGN/DEVELOPMENT OF SOLUTIONS: Design solutions for complex engineering problems and design system components or processes that meet the specified needs with appropriate consideration for the public health and safety, and the cultural, societal, and environmental considerations.

PO 4: CONDUCT INVESTIGATIONS OF COMPLEX PROBLEMS: Use research-based knowledge and research methods including design of experiments, analysis and interpretation of data, and synthesis of the information to provide valid conclusions.

PO 5: MODERN TOOL USAGE: Create, select, and apply appropriate techniques, resources, and modern engineering and IT tools including prediction and modelling to complex engineering activities with an understanding of the limitations.

PO 6: THE ENGINEER AND SOCIETY: Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess societal, health, safety, legal and cultural issues and the consequent responsibilities relevant to the professional engineering practice.

PO 7: ENVIRONMENT AND SUSTAINABILITY: Understand the impact of the professional engineering solutions in societal and environmental contexts, and demonstrate the knowledge of, and need for sustainable development.

PO 8: ETHICS: Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and norms of the engineering practice.

PO 9: INDIVIDUAL AND TEAM WORK: Function effectively as an individual, and as a member or leader in diverse teams, and in multidisciplinary settings.

PO 10: COMMUNICATION: Communicate effectively on complex engineering activities with the engineering community and with society at large, such as, being able to comprehend and write effective reports and design documentation, make effective presentations, give and receive clear instructions.

PO 11: PROJECT MANAGEMENT AND FINANCE: Demonstrate knowledge and understanding of the engineering and management principles and apply these to one’s own work, as a member and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary environments.

PO 12: LIFE-LONG LEARNING: Recognize the need for, and have the preparation and ability to engage in independent and life-long learning in the broadest context of technological change.

PROGRAM SPECIFIC OUTCOMES (PSOs)

PSO 1: Engineering Fundamentals: Able to apply concepts, design, and implement complex systems related to Analog & Digital Circuits, Communications, and Signal Processing.

PSO 2: Career Development: Aware of contemporary knowledge and apply techniques in VLSI, and Micro Processors & Micro Controllers.

PSO 3: Able to identify problems in the society and solve by designing projects.

PSO 4: Able to improve personality development life skills and make them to be industry ready.

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

COURSE OUTCOMES

II-I

II-II

III-I

III-II

IV-I

IV-II

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

Format- Exit Student, Alumni, Employer, Faculty, Parent,
Collection- Exit Student, Alumni, Employer, Faculty, Parent,
Analysis- Exit Student, Alumni, Employer, Faculty, Parent,
Action taken-Exit Student,Alumni,Employer,Faculty,Parent

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

Format- Exit Student, Alumni, Employer Faculty, Parent,
Collection- Exit Student, Alumni, Employer, Faculty, Parent,
Analysis- Exit Student, Alumni, Employer, Faculty, Parent,
Action taken- Exit Student, Alumni, Employer, Faculty, Parent,

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

Format-Exit Student,Alumni,Employer,Faculty,Parent
Collection-Exit Student,Alumni,Employer,Faculty,Parent
Analysis-Exit Student,Alumni,Employer,Faculty,Parent
Action taken-Exit Student,Alumni,Employer,Faculty,Parent

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

ECE Curriculum

Click here to download PG Syllabus (R10, R13, R16)

Click here to download PG Syllabus (R19)

Under Graduate

Click here to download R16 Syllabus

Click here to download R19 Syllabus

Click here to download R20 Syllabus

R19 Regulations

ECE 1st Year ( I - Semester )ECE 1st Year ( II - Semester)
  • English-I
  • Mathematics – II
  • Mathematics-I
  • Mathematics – III
  • Applied Chemistry
  • Applied Physics
  • Programming for Problem Solving Using C
  • Network Analysis
  • Engineering Drawing
  • Basic Electrical Engineering
  • English Lab
  • Electronic workshop
  • Applied Chemistry Lab
  • Basic Electrical Engineering Lab
  • Programming for Problem Solving Using C Lab
  • Applied Physics Lab
  • Environmental Science
  • Communication Skills Lab
  • Engineering Exploration Project

  • R16 Regulations

    ECE 2nd Year ( I - Semester )ECE 2nd Year ( II - Semester)
  • Electronic Devices and Circuits
  • Electronic Circuit Analysis
  • Switching Theory and Logic Design
  • Control Systems
  • Signals and Systems
  • Electromagnetic Waves and Transmission Lines
  • Network Analysis
  • Analog Communications
  • Random Variables and Stochastic Process
  • Pulse and Digital Circuits
  • Managerial Economics & Financial Analysis
  • Management Science
  • Electronic Devices and Circuits Lab
  • Electronic Circuit Analysis Lab
  • Networks & Electrical Technology Lab
  • Analog Communications Lab

  • ECE 3rd Year ( I - Semester )ECE 3rd Year ( II - Semester)
  • Computer Architecture and Organization
  • Microprocessors and Microcontrollers
  • Linear IC Applications
  • Micro Wave Engineering
  • Digital IC Applications
  • VLSI Design
  • Digital Communications
  • Digital Signal Processing
  • Antennas and Wave Propagation
  • Open Elective
  • Pulse & Digital Circuits Lab
  • OOPs through Java
  • LIC Applications Lab
  • Data Mining
  • Digital I C Applications Lab
  • Industrial Robotics
  • Professional Ethics & Human Values
  • Power Electronics
    Bio-Medical Engineering
    Artificial Neural Networks
  • Micro Processors & Micro Controllers Lab
  • VLSI Lab
  • Digital Communications Lab
  • IPR & Patents

  • ECE 4th Year ( I - Semester )ECE 4th Year ( II - Semester)
  • Radar Systems
  • Cellular Mobile Communication
  • Digital Image Processing
  • Electronic Measurements and Instrumentation
  • Computer Networks
  • Satellite Communication
  • Optical Communications
  • Elective III
  • Elective – I
  • Wireless sensors & Networks
    TV Engineering Digital IC Design
    Electronic Switching Systems Operating Systems
    System Design through Verilog
  • Seminar
  • Elective – II
  • Project
  • Embedded Systems
    Analog IC Design
    Network Security & Cryptography
  • Micro Wave Engineering & Optical Lab
  • Digital Signal Processing Lab
  • DEPARTMENT OF ELECTRONICS & COMMUNICATION ENGINEERING
    S.NOBatchRegd.NoName of the studentMarks %Topper
    1.2008-2012 08MQ1A0409 Mendu Aparna82.36I
    2.2009-201309MQ1A0473 Pakarapu Vijaya Soundharya85.01I
    3.2010-201410MQ1A0484Manepalli Tulasi Naga Lakshmi84.02 I
    4.2011-201511MQ1A0425T Lakshmi Naga Sownika84.40 I
    5.2012-201612MQ1A0467Donthu Chola Sesha Venkata Chandrika 83.17 I
    6.2013-201713MQ1A0474Maroju Sainishitha83.87 I
    7.2014-201814MQ1A0419Kore Malleswari 82.77 I
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    SEMINARS:

    Students of IInd, Third and Final Year Students are required to select one of the Topics from the List or they can come up with their own topic on Latest or Future Technology and present a Seminar for Minimum of 15 Minutes.

    Axial-field electrical Broad band over power line wireless networks Nano cars into the robotics
    internet using satellites Broadband over power line (bpl) Nano technology
    Automatic vehicle locator Cable modems Nanomachines
    Automatic solar tracker Data security in Nanopolymer technology
    Atomic scale memory at a silicon surface Embedded system security Nanotechnology
    Asynchronous systems Emerging trends in robotics Optical computing technology
    Artificial intelligence in power station Evolution of embedded systems Optical free space communication
    Animatronics Face recognition technology Optical mouse
    Analog-digital hybrid modulation Face recognition Optical switching
    An atm with an eye Fpga in outer space OFDM
    Amd processors Free space laser communications Palm vein technology
    Air powered cars Free space optics Pill camera
    Aeronautical communications Gsm security and encryption Robotics
    Adhoc networks Humanoid robots Security features of atm
    Biochips Image authentication techniques Semiconductor devices- a new revolution in memories
    Blackberry technology Image processing & compression techniques Sixth sense technology
    Bluetooth based smart sensor networks Intel core i7 processor Smart antennas for mobile communication
    Brain chips Micro electronic pill Smart cameras in embedded systems
    ‘multifunction’ radars Military radars Smart transmitters and receivers
    Bluejacking Mind-reading computer Sniffer for detecting lost mobiles
    Blue brain Mobile jammer Soi power devices
    Bicmos technology Mobile phone cloning Steganography in images
    5g wireless system Mobile tv Virtual lan technology
    Broadcast technology Mobile virtual reality service Wearable bio-sensorsWisenet-wireless sensor network
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING
    ECE Project 20-21

    Students projects

    Projects being carried by Fourth Year are:


    1) PERFORMANCE ANALYSIS OF TD-SCDMA IN 3G

    2) AUTOMATED ROOM CLEANING ROBOT

    3) AUTOMATION OF DUST COLLECTION TO SUPPORT "SWACHH BHARAT ABHIYAAN" USING IOT

    4) PERSON TRACKING USING ZIGBEE & RFID

    5) PROTECTION OF HIGH PRICED TREES USING ZIGBEE AND GSM TECHNOLOGIES

    6) IOT BASED PATIENT HEALTH MONITORING SYSTEM

    7) EMBEDDED MULTI-RESOLUTION SIGNAL TRACER

    8) IOT BASED SMART ,WASTE,TRAFFIC MANAGEMENT

    9) BUS TRANSPORTATION SYSTEM FOR VISUALLY IMPAIRED

    10) ADVANCED BRAILLE SYSTEM USING GSM

    11) SOLAR BASED E-UNIFORM FOR SOLDIERS BY USING GSM & GPS

    12) SOLAR FENCE AND SMART IRRIGATION SYSTEM USING GSM

    13) HOME AUTOMATION & SECURITY USING IOT

    14) BOREWELL CHILD RESCUE ROBOT USING IOT

    15) RF ID BASED STUDENT TRANSPORTATION ENHANCEMENT

    16) HARMFUL GASES MONITORING SYSTEM USING ZIGBEE,& IOT TECHNOLOGIES

    17) AUTOMATIC IRRIGATION SYSTEM FOR AGRICULTURAL APPLICATIONS MONITORING OVER IOT

    18) ITERATIVE ARCHITECTURE AES FOR SECURE VLSI BASED SYSTEM DESIGN

    19) IOT BASED AUTOMATIC ENERGY METER

    20) MULTIPURPUSE ROBOTIC SYSTEM FOR DEFENSE

    21) COMPARE THE PERFORMANCE ANALYSIS OF FFT& DWT BASED MIMO-OFDM

    22) THE NOVEL E-SOLUTION SYSTEM FOR VEHICLE ACCIDENTS

    23) IMPLEMENTATION OF VEHICLE MISHAP AVERTING SYSTEM

    24) AADHAR BASED VOTING MACHINE USING IOT

    25) VOICE RECOGNITION BASED ATTENDANCE SYSTEM BY USING MATLAB

    26) RFID-BASED AUTOMATIC VEHICLE PARKING SYSTEM

    27) OUTDOOR LIGHT MONITERING SYSTEM ON DASHBOARD BY USING IOT

    Internships Year wise

    2017-18

    S.No

    Roll.No

    Student Name

    Organization

    Dates

    1

    15MQ1A0416

    M. LAKSHMI PRASANNA

    BEL

    Machilipatnam

    02-05-2018 to 30-05-2018

    2

    15MQ1A0423

    RAHILA BEGUM

    02-05-2018 to 30-05-2018

    3

    15MQ1A0434

    JONNALAGADDA SIVA KESAVA

    04-05-2018 to 09-06-2018

    4

    15MQ1A0435

    KOLLALA SRINIVASA RAO

    02-05-2018 to 09-06-2018

    5

    15MQ1A0444

    ABDUL SHAHEEN

    05-06-2018 to 21-06-2018

    6

    15MQ1A0446

    APPIKATLA RAMYA USHA

    05-06-2018 to 21-06-2018

    7

    15MQ1A0448

    BOGGAVARAPU SRI SAI SNEHITHA

    20-04-2018 to 19-05-2018

    8

    15MQ1A0449

    CHILAMKURTHY LAKSHMI THANUJA

    14-05-2018 to 13-06-2018

    9

    15MQ1A0457

    KANTETI BALA VYSHNAVI

    10-05-2018 to 10-06-2018

    10

    15MQ1A0472

    PUVVADA TANUJA

    19-04-2018 to 18-05-2018

    11

    15MQ1A0476

    TALARI PRATYUSHA

    19-04-2018 to 18-05-2018

    12

    15MQ1A0489

    MOHAMMAD AMEERBASHA

    10-05-2018 to 09-06-2018

    13

    16MQ5A0402

    DOKKU ANURADHA

    14-05-2018 to 13-06-2018

    14

    16MQ5A0406

    JANYAVULA KATYAYINI

    24-04-2018 to 08-05-2018

    15

    16MQ5A0407

    METLA NAGA JYOTHI

    10-05-2018 to 30-05-2018

    16

    16MQ5A0408

    BATHINA NAGA SUDHEER

    02-05-2018 to 09-06-2018

    17

    16MQ5A0415

    MANEPALLI NAGA VAMSI

    02-05-2018 to 09-06-2018

    18

    16MQ5A0419

    A.BHARGAVI NAGA VENKATA DIVYA

    19-04-2018 to 18-05-2018

    19

    15MQ1A0470

    POKKUNURI LAKSHMI PRATHYUSHA

    15-04-2018 to 10-06-2018

    20

    15MQ1A0475

    SUDANI DHANA LAKSHMI

    26-04-2018 to 10-06-2018

    21

    16MQ1A0404

    B.N.SULOCHANA

    22-04-2018 to 10-06-2018

    22

    16MQ1A0415

    G.SHANMUKHI

    22-04-2018 to 10-06-2018

    23

    16MQ1A0417

    G.DURGA SRIVANI

    22-04-2018 to 10-06-2018

    24

    15MQ1A0401

    A.MANEESHA RANI

    02-05-2018 to 30-05-2018

    25

    15MQ1A0411

    KURAPATI DEVI PRIYANKA

    10-05-2018 to 09-06-2018

    26

    15MQ1A0426

    YEDIDA KEERTHANA

    S C R Women's Welfare Organization, Vijayawada

    26-04-2018 to 26-05-2018

    27

    15MQ1A0447

    BATTINA SUPRITHA

    26-04-2018 to 26-05-2018

    28

    15MQ1A0458

    KARUMURI DIVYA NAGAPRIYANKA

    26-04-2018 to 26-05-2018

    29

    15MQ1A0459

    KATAKAM MOUNIKA

    26-04-2018 to 26-05-2018

    30

    16MQ5A0420

    DIVISETTI KAVYA SRI

    26-04-2018 to 26-05-2018

    31

    16MQ5A0422

    PARISE KRISHNAVENI

    26-04-2018 to 26-05-2018

    32

    15MQ1A0447

    BATTINA SUPRITHA

    26-04-2018 to 26-05-2018

    33

    15MQ1A0468

    PARUCHURI MEGHANA CHOWDARI

    26-04-2018 to 26-05-2018

    34

    15MQ1A0477

    THIKISETTI SAMBHAVI

    26-04-2018 to 26-05-2018

    35

    16MQ5A0405

    JAGABATTULA POORNIMA USHA DEVI

    BSNL, Vijayawada

    14-05-2018 to 09-06-2018

    36

    15MQ1A0438

    M V N S KRISHNA CHARAN

    14-05-2018 to 09-06-2018

    37

    15MQ1A0491

    P R NAGA VENKATA SAI SANTOSH

    BSNL, ELURU

    11-06-2018 to 17-06-2018

    38

    15MQ1A0493

    YATAM SAI KRISHNA

    BHEL, Hyderabad

    04-06-2018 to 18-06-2018

    39

    15MQ1A0473

    RAAVI SRAVYA

    Vizag Steel Plant, Vizag

    23-04-2018 to 12-05-2018

    40

    15MQ1A0466

    MOHAMMAD SHABANA

    21-05-2018 to 09-06-2018

    41

    15MQ1A0456

    GUNUPURU VYSHNAVI

    26-04-2018 to 26-05-2018

    42

    15MQ1A0466

    MOHAMMAD SHABANA

    26-04-2018 to 26-05-2018

    43

    15MQ1A0473

    RAAVI SRAVYA

    26-04-2018 to 26-05-2018

    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    Industrial Visits

    S.No Date Place of Visit
    1. 10-02-2018 &
    17-02-2018
    Efftronics,Vijayawada
    2. 21-07-2017 SHAR,Srihari Kota
    3. 11-02-2016 Efftronics,Vijayawada
    4. 26-11-2016 Efftronics,Vijayawada
    5. 28-07-2016 SHAR,Srihari Kota
    6. 11-07-2016 AIR station,Vijayawada
    7. 09-07-2016 Efftronics,Vijayawada
    8. 04-07-2016 AIR station,Vijayawada
    9. 02-07-2016 Efftronics,Vijayawada
    10. 19-09-2015 RADAR station,Machilipatnam
    11. 18-09-2015 RADAR station,Machilipatnam

    Guest Lectures Conducted

    S.No Date Name Of the Speaker Proposed Topic
    1. 08-07-2017 K. Pradeep Mentor Graphics tool
    2. 17-09-2016 Dr.Subhash Thota Nano Technology
    3. 07-01-2016 P.Phani Kumar Alien Vision

    Workshops Conducted

    S.No Date Name Of the Speaker Topic
    1. 29-12-2017&
    30-12-2017
    S.Venkatesh IoT Botix
    2. 17-08-2018&
    18-08-2018
    A. Sudheer Kumar PCB Design and Fabrication
    3. 21-09-2016&
    22-09-2016
    Sudheer PCB Fabrication
    4. 04-02-2016 to
    06-02-2016
    --- Advanced Telecom Technologies

    Certificate Courses

    S.No Topic Certificates
    1. IoT Botix IOT_BOTIX_17-18
    2. PCB Design and Fabrication PCB Design &Fabrication 17-18
    3. PCB Fabrication PCB Fabrication 16-17
    4. Advanced Telecom Technologies

    Workshops Attended

    1. The following students attended three day National Level Workshop on "ROBOVERSITY" conducted by

    USHA RAMA COLLEGE OF ENGINEERING AND TECHNOLOGY, Vijayawada ECE Department from 19th July,

    2018 to 21st July, 2018.

    1) Mahesh Lakshmipuram 15MQ1A0486

    2) P Meghana 15MQ1A0468

    3) K Priyanka 15MQ1A0458

    4) G Vyshnavi 15MQ1A0456

    5) Md. Shabana 15MQ1A0466

    6) S Madhavi 15MQ1A0474

    7) D Prasanthi 15MQ1A0453

    8) M L Amarnadh 15MQ1A0487

    DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

    2017-2018 Toppers List

    Acedamic Year
    Year-Sem
    Reg No
    Name of the Student
    Percentage
    2017-2018
    2-1
    15MQ1A0578
    Kantheti Venkata Madhurima
    9.18(SGPA)
    2017-2018
    2-1
    16MQ1A0526
    Durga Srilatha Maruboina
    8.77(SGPA)
    2017-2018
    2-1
    16MQ1A0510
    Bhatta Vaishnavi
    8.64(SGPA)
    2017-2018
    2-2
    16MQ1A0510
    Bhatta Vaishnavi
    8.5(SGPA)
    2017-2018
    2-2
    16MQ1A0570
    Mettu Vandana
    8.5(SGPA)
    2017-2018
    2-2
    16MQ1A05A1
    Thummalapalli Naga Sirisha
    8.5(SGPA)
    2017-2018
    3-1
    15MQ1A0596
    Prathi Sowjanya
    86.84
    2017-2018
    3-1
    15MQ1A0591
    Nukala Aruna
    86.19
    2017-2018
    3-1
    15MQ1A0576
    J.N.V Haneesha
    85.55
    2017-2018
    3-2
    15MQ1A0512
    Korukonda Mounika
    84.61
    2017-2018
    3-2
    15MQ1A0596
    Prathi Sowjanya
    84.12
    2017-2018
    3-2
    15MQ1A0523
    Pallem Mounica
    82.79
    2017-2018
    4-1
    14MQ1A0511
    JANYAVULA MOUNIKA
    83.63
    2017-2018
    4-1
    14MQ1A0518
    MALLADI SRIVALLI SARVANI
    83.25
    2017-2018
    4-1
    14MQ1A0566
    NIKHAT TABASSUM
    82.38
    2017-2018
    4-2
    14MQ1A0518
    MALLADI SRIVALLI SARVANI
    90
    2017-2018
    4-2
    14MQ1A0568
    PAMARTHI SUPRIYA
    81.50
    2017-2018
    4-2
    14MQ1A0575
    SUDHABATULA POOJA SAI SREE
    81.33

    2016-2017 Toppers List

    Acedamic year
    Year-Sem
    Reg No
    Name of the Student
    Percentage
    2016-2017
    2-1
    15MQ1A05B0
    P Srikanth
    93.94
    2016-2017
    2-1
    15MQ1A0512
    K Mounika
    92.26
    2016-2017
    2-1
    15MQ5A0576
    J N V Haneesha
    90.71
    2016-2017
    2-2
    15MQ1A05B0
    P Srikanth
    92
    2016-2017
    2-2
    15MQ5A0581
    K Sirisha
    89.93
    2016-2017
    2-2
    15MQ1A0505
    B Venkata Ramana
    89.10
    2016-2017
    3-1
    14MQ5A0518
    M Srivalli sarvani
    87.87
    2016-2017
    3-1
    14MQ1A0566
    Nikhat Tabassum
    86.97
    2016-2017
    3-1
    14MQ1A0511
    J Mounika
    85.03
    2016-2017
    3-2
    14MQ1A0511
    J Mounika
    79.88
    2016-2017
    3-2
    14MQ1A0574
    S Hema Madhuri
    77.70
    2016-2017
    3-2
    14MQ1A0566
    Nikhat Tabassum
    77.58
    2016-2017
    4-1
    13MQ1A0502
    Bavireddy Vijaya Durga
    84.43
    2016-2017
    4-1
    13MQ1A0536
    Vinnakota Meena
    83.29
    2016-2017
    4-1
    13MQ1A0541
    Yarlagadda Lakshmi Sailaja
    82.43
    2016-2017
    4-2
    13MQ1A0502
    Bavireddy Vijaya Durga
    85.33
    2016-2017
    4-2
    13MQ1A0536
    Vinnakota Meena
    81.33
    2016-2017
    4-2
    14MQ5A0506
    Katta Teja Naga Pravallika
    81

    2015-2016 Toppers List

    Acedamic year
    Year-Sem
    Reg No
    Name of the Student
    Percentage
    2015-2016
    2-1
    14MQ1A0575
    Sudhabatula Pooja Sai Sree
    91.23
    2015-2016
    2-1
    14MQ1A0518
    Malladi Srivalli Sarvani
    88.00
    2015-2016
    2-1
    14MQ1A0566
    Nikhat Tabassaum
    88.00
    2015-2016
    2-2
    12MQ1A0558
    Elluri Aswini
    75.27
    2015-2016
    2-2
    13MQ5A0519
    Gowru Ganesh
    74.55
    2015-2016
    2-2
    12MQ1A0532
    Vudata Manasa
    73.09
    2015-2016
    3-1
    14MQ5A0501
    Achutha Poojitha
    82.97
    2015-2016
    3-1
    13MQ1A0536
    Vinnakota Meena
    80.77
    2015-2016
    3-1
    14MQ5A0506
    Katta Teja Naga Pravallika
    79.23
    2015-2016
    3-2
    14MQ5A0506
    Katta Teja Naga Pravallika
    80.24
    2015-2016
    3-2
    13MQ1A0502
    Bavireddy Vijaya Durga
    77.94
    2015-2016
    3-2
    13MQ1A0536
    Vinnakota Meena
    77.58
    2015-2016
    4-1
    12MQ1A0580
    THUMATI LIKHITHA
    78.80
    2015-2016
    4-1
    13MQ5A0502
    PAMARTHI PRIYANKA
    76
    2015-2016
    4-1
    12MQ1A0533
    YALAVARTHI HARSHITHA
    74.53
    2015-2016
    4-2
    13MQ5A0519
    GOWRU GANESH
    78.17
    2015-2016
    4-2
    13MQ5A0507
    PEDDIBOYINA VAMSI KRISHNA
    76.67
    2015-2016
    4-2
    12MQ1A0580
    THUMATI LIKHITHA
    76.33
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    Results and Acheivments

    Education gives knowledge and also strengthens the depth of thought to improve practical efficiency. We aim to equip the young technophiles with necessary skills to play a prominent role in the socio-economic growth, along with providing them a cutting-edge over competition. We believe in nourishing the interest of student to step into the field of research and development & higher education to add up to the intellectual capital of the nation.

    Recognizing that the goal of education is to develop a broad and humanistic outlook among students (and beyond), the Institution runs a unique human values programme at the undergraduate level. In sum, the Institution offers students a unique environment that promotes culture, sports, societal contributions, and art, self-governance and human values.

    The Graduation course, Department of Computer Science & Engineering (CSE), affiliated to Jawaharlal Nehru Technological University, Kakinada has initiated its task of emerging Graduates from Sri Vasavi Institute of Engineering & Technology from the year 2008.

    Towards the contribution of services to the college, the Departments of CSE has Started Students Association called “VOICE” (VISION OF INNOVATIVE COMPUTER ENGINEERS) in 2012. The Department has its involvement in the “VOICE” activities. The students are guided and encouraged by the faculty to actively participate and win in all the competitions conducted within and outside the college. Also, VOICE has its plan to organize regular sessions, Guest Lectures, Workshops and even competitions to students to achieve its objectives.

    ACTIVITIES

    • Conducted “LOGO HUNT”,14-12-2018
    • Organized a Guest Lecture on “Block Chain Technology: The future of Cyber Security ”, 30- 11-018 Dr. E. Suresh Babu, Asst. professor, NIT Warangal.
    • Organized a 2 Day Hands-On Workshop on “Data Science with R Programming”, from 24- 08-2018 to 25-08-2018.Mr. Mehadi, Brain O Vision solutions(India) pvt. ltd
    • Conducted “Emerging Technologies ”, 10-07- 2018 5 Conducted “Project Expo”, 15-03-2018
    • Conducted “Women’s day ”,08-03-2018
    • Conducted “Hack with Hint ”,06-03-2018
    • Conducted “Technical Jam ”,01-03-2018
    • Conducted “Paper presentation ”,27-02-2018
    • Conducted “Tech Geeks ”,09-02-2018
    • Conducted “Code hunt competition ”,28-12- 2017
    • Conducted “Innovation for Digitalization of India (poster)”, 08-12-2017
    • Conducted “Quiz Master”,23-09-2017
    • Organized a 3 Day Hands-On Workshop on “ANDROID Application Development”, from 31-08-2017 to 02-09- 2017 Mr. U.Venkatesh, R.Rami Reddy & T.Muneiah APPSSDC
    • Organized a 3 Day Hands-On Workshop on “INTERNET OF THINGS AND ITS APPLICATIONS” from 01-08-2017 to 03-08-2017 Mr.Ahmed Nazeer A, Mr. Kranthi Kumar & Mr. Siva Ram Krishna from Smart Bridge
    • Conducted “Project expo”,08-03-2017
    • Conducted “Code hunt competition”, 23-02-2017
    • Organized Guest Lecture on “Internet of Things”, 03-02-2017. Mr. Surabhi Bhavani Sankar, Director R&D, Efftronics Ltd., Vijayawada
    • Conducted “Paper presentation”, 08-02-2017 & 09-02-2017
    • Conducted “Technology Evolution in India”,25- 01-2017
    DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

    As the propagator of Open Educational Resources and Information Communication Technology (ICT), the Faculty and the Students of the College have been extensively involved in the online learning content preparation. In this endeavour, we have contributed on various platforms viz NPTEL

    C Programming

    Java programming

    DEPARTMENT OF Electronics and Communication Engineering

    Research

    DEPARTMENT OF Electronics and Communication Engineering

    Publications 2021-2022

    International Journal Publications:

    Sl. No.
    Name of the Faculty
    Title of the paper
    Name of the Journal/Conference
    Volume & issue no.& page no.
    ISSN No.& year of publication
    Type of the journal
    1
    A. Chandra Suresh
    Online Toll Gate payment System using RFID &IoT
    International Journal of Recent Technology and Engineering(Scopus Indexed)
    ISSN:2277-3878 Volume-8 Issue-4
    Nov-19
    Free
    2
    K. MeenaAnusha
    An effective development of advanced women security system using raspberry PI
    International Journal of analytical and experimental modal analysis
    ISSN:0886-9367 Volume-8 Issue-5
    Apr-20
    paid
    3
    K. MeenaAnusha
    Development of Automatic Smart Kitchen System for Real Time Applications
    International Journal for Innovative Engineering and Management Research
    ISSN: 2456-5083 Volume-9, Issue-5
    May-20
    Paid
    4
    D.V Sridhar
    IOT Based Smart Vehicle System
    International Journal for Innovative Research in Computer and Communication Engineering
    ISSN: 2320-9798 Volume-8,Issue-2
    Feb. 2020
    Paid
    5
    J. JyothiSwaroop
    High Speed and Area Efficient Architecture of Crypotgraphy based on TRNG
    Science, Technology and Development Journal
    ISSN: 0950-0707 Volume IX, Issue IV
    Apr-20
    Paid
    6
    K. Rama Krishna
    Effective Network Interface Architecture For Fault Tolerant Mechanism Network On-Chip
    International Journal of Innovative Technology and Exploring Engineering (IJITEE)
    ISSN: 2278-3075, Volume-8 Issue-12
    October, 2019
    Paid
    7
    K. Rama Krishna
    Rapido Vehicle for Self Drive and Security Using IOT
    International Journal of Innovative Research in Computer and Communication Engineering (IJIRCCE)
    ISSN(Online):2320-9801,volume-8,Issue 2
    Feb-20
    Paid
    8
    K. Rama Krishna
    Design and Development of Pollution Detection System For Real Time Applications
    Journal of Interdisciplinary Cycle Research
    ISSN:0022-1945, Volume XII, Issue III Page No:1430
    Mar-20
    Paid
    9
    K.Pithamber
    Advanced method to segment brain MRI data for detection of disesse using histogram equilazation
    International Journal for Innovative Engineering and Management Research
    ISSN 2456-5083
    May-20
    paid
    10
    G. Sita Annapurna
    Implementation of Baggage Security System using RFID in Airports
    International Journal of Advanced Research in Electrical, Electronics and Instrumentation Engineering
    ISSN No: 2320-3765 Volume No 9 Issue No: 4
    Apr-20
    Paid
    11
    G. Sita Annapurna
    Online Toll Gate payment System using RFID &IoT
    International Journal of Recent Technology and Engineering (Scopus Indexed)
    ISSN:2277-3878 Volume-8 Issue-4
    Nov-19
    Free
    12
    G. Sita Annapurna
    Implementation of IoT Based Smart Integration System for Vessels
    International Journal if Innovative Research in Computer and Communication Engineering
    ISSN: 2320-3765 Volume-8,Issue: 2
    Feb-20
    Paid
    13
    P.V.V.N.D.P Sunil
    A smart boat for safe travel
    International Journal of Innovative Research in Computer and Communication Engineering
    ISSN:2320-9798
    Feb-20
    Paid
    14
    P.V.V.N.D.P Sunil
    A smart security system for child to rescue in borellwell
    Journal of Interdisciplinary Cycle Research
    ISSN:0022-1945
    Apr-20
    Paid
    15
    P.Satishbabu
    IOT based smart Vehicle system
    International Journal if Innovative Research in Computer and Communication Engineering
    ISSN:2320-9798 Volume08,Issue2
    Feb-20
    paid
    16
    N.C.S.Reddy
    Digital data based secure encryption for Biometric Applications
    Journal of Interdisciplinary Cycle Research
    ISSN:0022-1945
    May-20
    paid
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING


    Workshops Attended

    S.No
    Name of the Faculty
    Name of the Workshop
    Dates
    Venue
    1
    K.Sai sudheer
    Modern methods for Teaching-Learning practices
    12-05-2020 to 13-05-2020
    Krishna University
    2
    K.sai sudheer
    Scilab
    09/05/2020
    Potti sriramulu chalavadi mallikarjuna rao college of Engineering
    3
    K.sai sudheer
    Arduino
    09/05/2020
    Potti sriramulu chalavadi mallikarjuna rao college of Engineering
    4
    G.Sita annapurna
    VLSI Circuits Analog & Digital design Perspectives
    16-05-2020 to 17-05-2020
    JNTUA college of Engineering
    5
    K.P.R.R.RAJU
    EDA tools for Technical staff
    04-05-2020 to 08-05-2020
    LBRCE
    6
    P.Satish BABU
    AUTOCAD for Beginners
    12/05/2020
    Tagore Engineering college

    Industrial Training Attended

    S.No Faculty Name Date Title Organized By
    1. A.Chandra Suresh 02/06/2017 to 01/07/2017 FirmWare Programming Effctronics,Vijayawada
    2. K.P.R.Ratna Raju 02/06/2017 to 01/07/2017 PCB Design Effctronics,Vijayawada

    Faculty Development Programme Attended

    S.No
    Name of the Faculty
    Name of the FDP
    Dates
    Venue
    1
    A.Chandrasuresh
    Technologies for Health care
    08-06-2020 to 10-06-2020
    GMRIT,Rajam
    2
    K.Saisudheer
    Applications of Image processing
    14-07-2020 to 18-07-2020
    St.Joseph college of Engineering
    3
    K.Saisudheer
    Antenna applications and Microwave design
    15-06-2020 to 20-06-2020
    Sairam institute of Technology
    4
    K. Pithamber
    FDP on ARDUINO
    12th to 17th June 2020.
    ManakulaVinayagar Institute of Technology &Science,Puducherry
    5
    K. Pithamber
    Embedded Systems and Robotics
    11th to 15th June 2020.
    St.Anna's College of Engineering and Technology
    6
    K. Pithamber
    “ARDUINO based Low cost Data Acquisition System using Scilab”
    8th to 13th June 2020
    PRAGATI ENGINEERING COLLEGE
    7
    D. V. Sridhar
    Internet of thing
    24-11-2020 to 28-11-2020
    ATAL Academy
    8
    D. V. Sridhar
    ROBOTICS
    05-01-2021 to 09-01-2021
    ATAL Academy
    9
    G.Sitaannapurna
    Microchip ATMEGA16
    9/19/2020
    Microchip Academy
    10
    G.Sitaannapurna
    Introduction to IoT and ARDUINO
    10-08-2020 to 12-08-2020
    Anurag University
    11
    G.Sitaannapurna
    Evaluation of IoT and Its realtime Applications
    13-07-2020 to 17-07-2020
    Mallareddy Institute of Technology and Science
    12
    G.Sitaannapurna
    Embedded Systems and Its Practical Applications
    09-07-2020 to 18-07-2020
    Data Teach labs.
    13
    G.Sitaannapurna
    Challenges and Advancement in the design of IoT,Embedded&VLSI Systems; Areserches View
    18-06-2020 to 13-06-2020
    Gudlavalleru Engineering College
    14
    K.Ramakrishna
    Robotics
    08-12-2020 to 12-12-2020
    KCG College of Technology
    15
    N.C.Sekharreddy
    Recent Advances in Bio-Medical Applications &Communication Networks
    13-07-2020 to 18-07-2020
    GMRIT,Rajam
    16
    N.C.Sekharreddy
    Trends in Electronics and communication Engineering
    22-06-2020 to 26-06-2020
    Sri vasavi Engineering College,Tadepalligudem
    17
    N.C.Sekharreddy
    Simulation &Modelling of Data Communications &Networks
    27-07-2020 to 31-07-2020
    Mahatma Gandhi institute of Technology
    18
    J.JyothiSwaroop
    Embedded Systems
    13-07-2020 to 25-07-2020
    APSSDC
    19
    J.JyothiSwaroop
    Online ICT Tools
    30-06-2020 to 04-07-2020
    Priyadarshini institute of Engineering college for women
    20
    P.V.V.N.D.P.Sunil
    Reserch Trends In Image Processing
    15-06-2020 to 19-06-2020
    GATES Institute of Technology
    21
    P.V.V.N.D.P.Sunil
    Reserch Trends in Computer Architecture ,VLSI &Embedded Systems
    08-06-2020 to 13-06-2020
    GokarajuRangaraju Institute of Technology
    22
    P.V.V.N.D.P.Sunil
    IoTApllications
    01-06-2020 to 05-06-2020
    VIKAS Group of Instituions
    23
    P.Satishbabu
    Recent Advances in Bio-Medical Applications &Communication Networks
    13-07-2020 to 18-07-2020
    GMRIT,Rajam
    24
    P.Satishbabu
    Introduction to web Development
    17-07-2020 to 19-07-2020
    Sri vasavi Engineering College,Tadepalligudem
    25
    P.Satishbabu
    Simulation &Modelling of Data Communications &Networks
    27-07-2020 to 31-07-2020
    Mahatma Gandhi institute of Technology
    26
    N.Venkatesh
    Image Processing on Computer Vision Industrial Scope
    08-07-2020 to 12-07-2020
    Malenenilakshmaihwomens engineering college
    27
    N.Venkatesh
    e-SIM
    22-06-2020 to 26-06-2020
    S.V.Engineering College

    Faculty Development Programme Conducted

    S.No Date Name of the Speaker Proposed Title
    1. 26th to 31st May 2014 T.Jagathrahkshakan Instructional Design and Delivery Systems
    DEPARTMENT OF Electronics & Communication Engineering

    Programmes

    B.Tech in Electronics & Communication Engineering with an intake of 120.

    M.Tech in VLSI System Design with an intake of 18.

    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    The Department has well equipped laboratories. The labs are provided with necessary equipments as per the JNTU syllabus.

    ELECTRONIC DEVICES AND CIRCUITS LAB


    S.No Name of the Equipment Qty
    1 CROs 18
    2 Function Generators 15
    3 Dual Regulated Power supply 21
    4 DRB 16
    5 DCB 16
    6 DIB 16
    7 DC Ammeters 30
    8 DC Volt meters(0-200V) 20
    9 DC Volt meters(0-2V 05
    10 DC Volt meters(0-20V) 05
    11 Digital Multi Meters 10
    12 h parameters 01
    13 SCR Characteristics 01
    14 5KVA servo stabilizer 01
    15 Analog and Digital IC Tester 01
    16 Analog and Digital Trainer kit 11
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    The Department has well equipped laboratories. The labs are provided with necessary equipments as per the JNTU syllabus.

    COMMUNICATION LAB


    S.No Name of the Equipment Qty
    1 1 GHz Spectrum Analyser 01
    2 70 MHz DSO 06
    3 Cathode Ray Oscilloscope (0-30) MHz 17
    4 RF Signal Generator 01
    5 DPCM 01
    6 Companding 01
    7 FDM kit 01
    8 CRO 17
    9 Function Generator 16
    10 Dual Regulated Power supply 15
    11 Amplitude modulation & Demodulation 03
    12 Frequency modulation & Demodulation 03
    13 Pre-emphasis & De-emphasis 02
    14 Phase Locked Loop 02
    15 Mixer Characteristics 02
    16 Digital Phase Detector 02
    17 Synchronous Detector 02
    18 Squelch circuit 02
    19 Balanced modulation & Demodulation 02
    20 DSB/SSB System modulation & Demodulation 02
    21 AGC Characteristics 02
    22 70MHz DSO 06
    23 1 GHz Spectrum Analyzer 01
    24 Digital Multimeter 12
    25 DRB 08
    26 DCB 08
    27 DIB 08
    28 RF Signal Generator 01
    29 Digital DC Ammeter 10
    30 Digital DC Volmeter 15
    31 Handheld Digital LCR Meter 01
    32 ASK Modulation &Demodulation 01
    33 FDM kit 01
    34 PAM kit 01
    35 PWM kit 01
    36 PPM kit 01
    37 Sampling Theorem 01
    38 TDM kit 01
    39 PCM 01
    40 DPCM 01
    41 Delta modulation& Demodulation 01
    42 FSK 01
    43 PSK 01
    44 DPSK 01
    45 Source Encoder & Decoder 01
    46 Linear Block codes Encoder & Decoder 01
    47 Binary codes Encoder & Decoder 01
    48 Convolutional code Encoder & Decoder 01
    49 Companding Trainer Board 01
    50 Digital to Analog Trainer kits 12
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    The Department has well equipped laboratories. The labs are provided with necessary equipments as per the JNTU syllabus.

    MICROPROCESSORS & MICROCONTROLLERS LAB


    S.No Name of the Equipment Qty
    1 8086 Microprocessor Trainer Kit (LCD version) 10
    2 Zenith intel Dual core CPU 30
    3 8051 Microcontroller trainer kit ESA-51E 09
    4 10 KVA on line UPS . 01
    5 Nexys 4DDR FPGA Boards 05
    6 Bays 3 Development Kit 01
    7 Zybo Board 01
    8 ARM Evalution board LPC214X series 04
    9 PIC Evalution trainer Kit 16F877 04
    10 DSP Starter Kit(TMS320C6713) 08
    11 8086 Microprocessor Trainer Kit(LCD version) 10
    12 Study Cards 8259 01
    13 Study Cards 8259(IF-sc-8259) 01
    14 Study Cards 8279 01
    15 Study Cards 8279(IF-sc-8279) 04
    16 Study Cards 8255 01
    17 Study Cards 8255(IF-SC-8255) 01
    18 Interface Elevator 01
    19 Interface Traffic 01
    20 Interface ADC Model :IF 16ADC08 01
    21 16 Channel 8 Bit ADC interface Model No:IF16ADC08 03
    22 8 Channel 12 Bit ADC interface Model No:IF8ADC12M 03
    23 Interface DAC 01
    24 Dual DAC Interface Model NO.IF DDAC 01
    25 Study Cards 8251/53 01
    26 Study Cards 8251/53 Interface Model NO.IF-SE-8251/53 01
    27 Zenith Primium PCs Intel pentimum Dual Core(CPU),G640/processor 2.8GHz,3MB/2GB DDR3/320GB SATA-II/10//100/1000LAN/USM multi media KBD/USB optical Mouse 30
    28 Zenith Primium monitor(18.5") WIDE TFT(47Cm) 30
    29 Patch Pannel 01
    30 Rack 9 U 01
    31 8051 Micro controller Trainer Kit(USB data cable,KBDpower supply) 01
    32 8051 Micro controller Trainer Kit ESA-51E 08
    33 10 KVA On lin UPS with Battery Back up 01
    34 Xlinx Vivado System Edition S/W 25 users 01
    35 Nexys 4DDR FPGA boards 05
    36 Basys 3 Devolepment Kit 01
    37 Zybo board 01
    38 Mentor Graphics HEP (Back-End) 30 users 01
    39 ARM Microconroller Training Kit LPC 214X Series 04
    40 PIC Microcontroller Trainer Kit pic 16F877 04
    41 4X4 matrix Hex Key pad interfacing IF-HExKPD 02
    42 6 Digit 7 segment display with calculator Key pad Interface 01
    43 LCD 16X2 Interface model IF-LCD 02
    44 Stepper Motor Interfacing IF -STEP,3Kgs 02
    45 DSP Starter Kit 03
    46 DSP Starter Kit (DSK) TMS320c6713 05
    47 Altera DE-2 kits --
    48 HCL Intel Dual core CPU 1.5GHz 2GB DDR3 RAM 06
    49 ARM DEBUGGER 01
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    The Department has well equipped laboratories. The labs are provided with necessary equipments as per the JNTU syllabus.

    MICROWAVE ENGINEERING LAB


    S.No Name of the Equipment Qty
    1 Cathode Ray Oscilloscope (0-30) MHz 05
    2 Fiber Optic Analog Link 01
    3 Fiber Optic Digital Link 01
    4 Fiber Optic Laser Link Kit 01
    5 Klystron Microwave Bench 05
    6 Gunn Microwave Bench 02
    7 Function Generators 05
    8 DC Ammeters 05
    9 Digital to Analog Trainer kits 12
    10 One Meter fiber optic cable 01
    11 Two Meter fiber optic cable 01
    12 Circulator 01
    13 Magic Tee 01
    14 Multi -Hole Directional Coupler 01
    15 CIF 123 Multimeters 09
    16 Pyramidal Waveguide Horn Antenna 01
    16 Variable Attenuator(0-20)dB 01
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    The Department has well equipped laboratories. The labs are provided with necessary equipments as per the JNTU syllabus.

    R&D/PROJECT LAB


    S.No Name of the Equipment Qty
    1 FireBird V 2560 05
    2 Spark V Robot 03
    3 FireBird V P89V51RD2 Adapter Card 02
    4 FireBird V LPC2148 Adapter Card 02
    5 P89V51RD2 Development Board 02
    6 Servo Motor Based Gripper kit for the FireBird V Robot 02
    7 Sharp GP2Y0A21YK0F infrared range sensor(10cmto 80cm) 03
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    2020-2021 Placements

    S.NO
    Regd.No
    Name of the student
    Company
    1
    17MQ1A0416
    M Siva sivani
    TCS
    2
    17MQ1A0419
    Anusha penneru
    TCS
    3
    17MQ1A0492
    Kothamasu Arun
    TATA ELXSI Ltd
    4
    17MQ1A0459
    Ghanta Sagari
    TCS
    5
    17MQ1A0476
    T.Charitha
    WIPRO
    6
    17MQ1A0424
    Yamini Vikruthi
    ACCENTURE
    7
    17MQ1A0410
    Joigi Ruchitha
    TCS
    8
    17MQ1A0433
    CHINTHADA CHAITANYA
    ACCENTURE
    9
    17MQ1A0406
    Ch Vijayalakshmi
    INFOSYS
    10
    17MQ1A0407
    Devanaboina.Madhuri
    INFOSYS
    11
    17MQ1A0436
    G.Raghavendra Rao
    ACCENTURE
    12
    17MQ1A0443
    Hemanth M
    Cognizant
    13
    17MQ1A0478
    Vemula Laya Navya Sri
    INFOSYS
    14
    18MQ5A0406
    V.Dharani
    INFOSYS
    15
    17MQ1A0404
    CHALAMALASETTY SWATHI
    WIPRO
    16
    18MQ5A0402
    Barma Nikhitha
    Cognizant
    17
    17MQ1A0423
    VADLADI LIKHITA
    Cognizant
    18
    17MQ1A0409
    G Y Sarvani
    Cognizant
    19
    18MQ5A0417
    S Priyanka
    Cognizant
    20
    17MQ1A0472
    PETTA SAI PRAVALLIKA
    INFOSYS
    21
    17MQ1A0483
    BOLISETTI MANIKANTA SATYANARAYANA GUPTA
    INFOSYS
    22
    17MQ1A0430
    CHANDU SASI PAVAN
    WIPRO
    23
    18MQ5A0421
    SRIPATHI JAYA VAMSI
    Tech Mahindra
    24
    17MQ1A0470
    NADIMINTI PARVATHI
    Capgemini
    25
    17MQ1A0456
    ATMURI ROSHINI
    Cognizant
    26
    17MQ1A0475
    SOGANI PRATHYUSHA
    WIPRO
    27
    17MQ1A0415
    KUNCHE LAVANYA
    Cognizant
    28
    17MQ1A0471
    NUKALA NAGA HARSHITHA
    Cognizant
    29
    18MQ5A0408
    Lingam Rajesh
    Tech Mahindra
    30
    17MQ1A0412
    Jonnalagadda Bhavya sai sri
    ACCENTURE
    31
    17MQ1A0422
    Sammeta Sowmya
    Capgemini
    32
    17MQ1A0414
    Kunati Kavya
    WIPRO
    33
    17MQ1A0427
    B S S S P A Neerav
    TCS
    34
    17MQ1A0431
    Cheruvu Naga Bharadwaj
    Quadrant Resources
    35
    17MQ1A0438
    Kancharlapalli Manoj
    INFOSYS
    36
    17MQ1A0445
    Moganti Bala Vamsi
    TCS
    37
    17MQ1A0447
    P B N S Krishna Vamsi
    TCS
    38
    17MQ1A0452
    Sattinedi Vivek
    VPG Sensors
    39
    17MQ1A0457
    Avanigadda Lavanya
    TCS
    40
    17MQ1A0460
    Gopisetti Naga Lakshmi
    TCS
    41
    17MQ1A0462
    Kalari Anusha
    INFOSYS
    42
    17MQ1A0464
    Karumuri Kalyani
    DXC Technologies
    43
    17MQ1A0467
    Mohamad Nousheen Begum
    WIPRO
    44
    17MQ1A0491
    K Sathya Sai Lakshmi Kanth
    TCS
    45
    18MQ5A0411
    Reddy Veeranjaneyulu
    TCS
    46
    18MQ5A0413
    Ganjala Ajitha
    MINDTREE
    47
    18MQ5A0415
    Metla Alekhya
    Tech Mahindra
    48
    18MQ5A0420
    Sogani Gopi
    Tech Mahindra
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    2019-2020 Placements

    S.NO
    Regd.No
    Name of the student
    Company
    1
    16MQ1A0476
    TADEPALLI ROSE ANNIES
    TCS
    2
    16MQ1A0481
    VANNEMREDDY JAYA SRI
    TCS
    3
    16MQ1A0497
    YENDURI TEJA SUBRAHMANYESWARA RAO
    TCS
    4
    16MQ1A0422
    KALAPATAPU ALEKHYA
    CTS
    5
    16MQ1A0457
    MOTHUKURI VASAVI
    Polmon
    6
    16MQ1A0479
    VALLABHU PRASANTHI
    Polmon
    7
    17MQ5A0401
    BORRA MAHESWARI
    Wipro
    8
    17MQ5A0407
    PICHUKA SUMALATHA
    Polmon
    9
    16MQ1A0407
    Chiruvolu Revathi Prasanna Lakshmi
    CTS
    10
    16MQ1A0459
    Nandini Chilamkurti
    CTS
    11
    16MQ1A0477
    Tirumalasetti Naga Poojitha
    CTS
    12
    16MQ1A0471
    SAMATHAM GNANESWARI
    Cognine
    13
    16MQ1A0424
    KARNATAPU GAYATRI
    Cognine
    14
    16MQ1A0404
    BATTINA NAGA SULOCHANA
    VPG Sensors
    15
    16MQ1A0414
    GORIPARTHI NAGA LAKSHMI
    VPG Sensors
    16
    16MQ1A0420
    JOGI NAGA SRAVANI
    Computer Operator
    17
    16MQ1A0428
    KONDIPARTHI MALATHI SAI VARCHASWI
    VPG Sensors
    18
    16MQ1A0429
    KOTA GOVINDA LAKSHMI
    VPG Sensors
    19
    16MQ1A0430
    KROVI NAVYA TEJASWINI
    VPG Sensors
    20
    16MQ1A0431
    KUNDETI DANESWARI
    VPG Sensors
    21
    16MQ1A0432
    LINGAM JAYASREE
    Infosys
    22
    16MQ1A0438
    BODINAPALLI SRINIVASA KALYAN
    Capgemini
    23
    16MQ1A0449
    KOLLIPARA JAYA LALITHA SARVANI
    VPG Sensors
    24
    16MQ1A0456
    MATTA INDULATHA
    VPG Sensors
    25
    16MQ1A0469
    PUTTI GAYATHRI
    VPG Sensors
    26
    16MQ1A0473
    SHABNA SULTANA BEGUM
    VPG Sensors
    27
    16MQ1A0475
    SUDAGANI BINDU ANUPAMA MADHAVI
    VPG Sensors
    28
    16MQ1A0491
    PENUBOTHU RAKESH
    VPG Sensors
    29
    17MQ5A0403
    JONNALAGADDA PRAMEELA
    VPG Sensors
    30
    17MQ5A0404
    KATTA LEELA KALI NAGAMANI
    DXC Technology
    31
    17MQ5A0412
    AREPU SAI RAMESH
    VPG Sensors
    32
    16MQ1A0413
    GORIPARTHI MEGHANA
    Flipkart
    33
    16MQ1A0423
    KANTHETI SRAVANI
    AR Associate / Associate - RCM (AR)
    34
    16MQ1A0458
    NALI DIVYA KRANTHI
    AR Associate / Associate - RCM (AR)
    35
    16MQ1A0462
    PACHIPULUSU LAKSHMI SINDHU PRIYA
    AR Associate / Associate - RCM (AR)
    36
    16MQ1A0488
    MIRIYALA HARI KIRAN
    AR Associate / Associate - RCM (AR)
    37
    16MQ1A0403
    Bandi V S S Anjani
    RNADSTAD Technologies
    38
    16MQ1A0406
    Chintala Vijaya Kusuma
    Assistant system Engineer
    39
    16MQ1A0415
    G P V S Shanmukhi
    VPG Sensors
    40
    16MQ1A0417
    Gudiseva Durga Srivani
    TCS
    41
    16MQ1A0427
    Kondeti Teja Priya
    DABLE
    42
    16MQ1A0440
    Chithiri Maheswara Rao
    ECIL Rapiscan Ltd
    43
    16MQ1A0466
    Penta Jaya Bhargavi
    Krishna Collector office
    44
    16MQ1A0468
    Puppala Rishika
    NTT
    45
    16MQ1A0480
    Vannemreddy Saritha
    VPG Sensors
    46
    16MQ1A0485
    Vikkurthi Srujanasri
    CACCORD
    47
    16MQ1A0495
    Thota Uday Kiran
    Vestrics Solutons
    48
    18MQ5A0420
    Sogani Gopi
    Tech Mahindra
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    2018-2019 Placements

    S.NO
    Regd.No
    Name of the student
    Company
    1
    15MQ1A0402
    BOGGAVARAPU HEMA SRI LAKSHMI
    Wipro
    2
    15MQ1A0404
    CHINTHADA KAVYA SRI
    IBM
    3
    15MQ1A0406
    EDUPUGANTI AKHILA
    TCS
    4
    15MQ1A0407
    E Sai Lakshmi Prasanna
    HCL Technologies
    5
    15MQ1A0408
    KARUMURI ROHINI
    TCS
    6
    15MQ1A0412
    Lukka Sandhya
    "ESTARTechnoogies"
    7
    15MQ1A0413
    Matta Vasavi
    Modernize Chip Solutions
    8
    15MQ1A0414
    MEDISETTI ASHA
    Country club
    9
    15MQ1A0417
    Nalla Vijaya Lalitha Kumari
    Tech Mahindra
    10
    15MQ1A0424
    TAMMANA NAGA VENKATA SWATHI
    LTI
    11
    15MQ1A0426
    YEDIDA KEERTHANA
    Tech Mahindra
    12
    15MQ1A0435
    KOLLALA SRINIVASA RAO
    SILICONUS
    13
    15MQ1A0438
    M V N KRISHNA CHARAN
    AMAZON
    14
    15MQ1A0439
    MOHAMMAD RAHAMATULLAH
    VIRTUSA
    15
    15MQ1A0440
    MURALA SAI MAHESH
    IIC Technologies
    16
    15MQ1A0444
    ABDUL SHAHEEN
    Vee Technologies
    17
    15MQ1A0446
    APPIKATLA RAMYA USHA
    Vee Technologies
    18
    15MQ1A0449
    CHILAMKURTHY LAKSHMI THANUJA
    Vee Technologies
    19
    15MQ1A0457
    KANTETI BALA VYSHNAVI
    TCS
    20
    15MQ1A0462
    KUNAPAREDDY TEJESWANI
    edWisor
    21
    15MQ1A0475
    SUDANI DHANA LAKSHMI
    Adwait algorithem
    22
    15MQ1A0478
    VEMULA KIRANMYEE
    edWisor
    23
    15MQ1A0482
    AMBATI PAVAN KUMAR
    TCS
    24
    16MQ5A0406
    JANYAVULA KATYAYINI
    Vee Technologies
    25
    16MQ5A0428
    PUPPALA AJAY
    edWisor
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    2017-2018 Placements

    S.NORegd.NoName of the studentCompany
    1
    14MQ1A0405
    BOGADHI RAJITHA
    KARVY MILLENIUM
    2
    14MQ1A0409
    CHILLIMUNTHA DIVYA
    BHARATH ELECTROINCS
    3
    14MQ1A0413
    DUSANAPUDI GAYATHRI
    ALIENS
    4
    14MQ1A0414
    GOKAVARUPU NAGA YASAWINI
    TECHONA ENTERPRISES
    5
    14MQ1A0415
    KAGITHA RAMYA
    VEE TECHNOLOGIES
    6
    14MQ1A0418
    KOPPARA VADAKKADIL NEETHU
    HYOSEONG ELECTRIC CO LIMITED
    7
    14MQ1A0419
    KORE MALLESWARI
    SYKAS
    8
    14MQ1A0421
    KUNDURTHI V.L. SUBHASHINI
    ALIENS
    9
    14MQ1A0422
    MADIREDDI HARIKA NAGAMANI
    TOLL PLUS INDIA PVT LTD
    10
    14MQ1A0423
    MADIREDDDY DEVISREE
    FOX CONN
    11
    14MQ1A0428
    MURALA KRISHNA KUMARI
    TECHONA ENTERPRISES
    12
    14MQ1A0431
    PADAMATA SAI PRANAVI
    TECHSOSYS
    13
    14MQ1A0432
    PAGADALA SAI PRAVYA
    FOXCONN
    14
    14MQ1A0433
    PAPINENI RATNA JYOTHI
    STEALTH TECHNO CRATS
    15
    14MQ1A0436
    POLAGANI TEJASWI
    TECHOSOSYS
    16
    14MQ1A0437
    S SANTHI PRIYA
    CYIENT
    17
    14MQ1A0438
    SEERAM JABILI
    FOXCONN
    18
    14MQ1A0439
    THOTA TANUJA
    FOXCONN
    19
    14MQ1A0440
    UMMADISETTI SUPRIYA
    FOXCONN
    20
    14MQ1A0442
    VARRE HARIKA
    INFOSYS
    21
    14MQ1A0443
    VIKRUTHI LAVANYA
    IFTLC
    22
    14MQ1A0446
    YERRAMSETTI KUSUMA
    FOXCONN
    23
    14MQ1A0447
    AYANOLY SRAVAN
    SNOVASYS SOFTWARE SOLUTIONS PVT LTD
    24
    14MQ1A0452
    MOTAMARRI PAVAN KALYAN
    QUALCOMM INDIA PVT LTD
    25
    14MQ1A0453
    RAJA LALITHA SAI
    COGNIZANT
    26
    14MQ1A0456
    TADEPALLI VENKATA SAI SANDEEP
    FOXCONN
    27
    14MQ1A0457
    ALAPATI NAVYA SRI
    FOXCONN
    28
    14MQ1A0459
    AYESHA PARVEEN
    FOXCONN
    29
    14MQ1A0460
    BATRAJU POORNIMA
    VEE TECHNOLOGIES
    30
    14MQ1A0463
    CHALAMALASETTI BHARATHI
    SURYA TECH SOLUTIONS
    31
    14MQ1A0465
    GANAPABATHULA SRILATHA
    FININFOCOM PVT LTD
    32
    14MQ1A0466
    GORIPATI BHAVYASRI
    HYOSEONG ELECTRIC CO LTD
    33
    14MQ1A0467
    GUNDU VASAVI NAGA VENKATA HARSHITHA
    COGNIZANT
    34
    14MQ1A0468
    KANDULA SOWJANYA
    TECHONA
    35
    14MQ1A0469
    KANTETI SRI PAVANI
    TECHONA
    36
    14MQ1A0471
    KOSANAM VEDASRI
    WIPRO
    37
    14MQ1A0474
    MURALA SIVA NAGA PARAVATHI
    TRIGEO TECHNOLOGIES
    38
    14MQ1A0475
    NAGINA SULTHANA
    TECHONA
    39
    14MQ1A0476
    PADAMATA HEMALATHA
    FOXCONN
    40
    14MQ1A0479
    PATTAPU ANUSHA
    INFOSYS
    41
    14MQ1A0484
    UDDAGIRI BINDU SREE
    ELEGANT BEVARAGES PVT LTD
    42
    14MQ1A0485
    VANKA MANISHA
    IBEON INFOTECH PVT LTD
    43
    14MQ1A0489
    KOLLIPARA NAGARJUNA
    IBEON INFOTECH PVT LTD
    44
    14MQ1A0491
    PEDDIREDDY MAHESH
    EXIGER PVT LTD
    45
    15MQ5A0401
    A GNANA SUDHA
    CYIENT
    46
    15MQ5A0402
    AMMIREDDY MAHITHA SAI
    HYOSEONG ELECTRIC CO LTD
    47
    15MQ5A0405
    CHANDRIKA NAGA SUSMITHA
    EE SCIENCE AND TECHNOLOGICAL SERVICES
    48
    15MQ5A0406
    GOVINDALAPUDI BINDU SAI SURYA SRI
    STEALTH TECHNOCRATS
    49
    15MQ5A0410
    MUNAGALA SRIVALLI
    EE SCIENCE AND TECHNOLICAL SERVICES
    50
    15MQ5A0412
    SIDDINENI LAKSHMI LAHARI
    BHARATH ELECTRONICS
    51
    15MQ5A0415
    VINNAKOTA MADHAVI
    EE SCIENCE AND TECHNOLOGIES SERVICES
    52
    15MQ5A0417
    ANDE ASHOK KUMAR
    EE SCIENCE AND TECHNOLOGICAL SERVICES
    53
    15MQ5A0419
    CH NAGA PRASANNA KUMAR
    FOXCONN
    54
    15MQ5A0420
    EDE ANIL KUMAR
    SURYA TECH SOLUTIONS
    55
    15MQ5A0421
    GANDRAPU DINESH
    EMSB
    56
    15MQ5A0424
    KAGITA VINAY KUMAR
    EE SCIENCE AND TECHNOLOGICAL SERVICES
    57
    15MQ5A0425
    MACHARLA ANESH
    FOXCONN
    58
    15MQ5A0426
    MORLA JYOTHI V BRAHMAM
    STRATERGIC OUT SOURCING SERVICES
    59
    15MQ5A0429
    MURARI KALYAN
    INDIAN SECURITY FORCE
    60
    15MQ5A0430
    MUDDINENI PRASANA KUMAR
    FOXCONN
    61
    15MQ5A0431
    MENDU RAJESH
    EMSB
    62
    15MQ5A0433
    NAGIDI HEMA NAGA SUNDARA RAO
    SURYA TECH SOLUTIONS
    63
    15MQ5A0435
    SIDDINENI LAKSHMI PRASANTH
    FOXCONN
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    2016-2017 Placements

    S.NORegd.NoName of the studentCompany
    1
    13MQ1A0402
    ANVITHA PINISETTI
    BYJU’S THINK AND LEARN
    2
    13MQ1A0404
    B PUSHPANJALI
    S V TECH SOLUTIONS
    3
    13MQ1A0406
    CHENNAKESAVULU NAGA VENKATA SAI ANITHA
    RMSI
    4
    13MQ1A0407
    CHINTHALAKRINDA HARITHA
    CYIENT
    5
    13MQ1A0410
    GURRAM LIKHITHA
    HAPP TECH PVT. LTD.
    6
    13MQ1A0411
    JAGABATTULA TEJOVATHI
    CYIENT
    7
    13MQ1A0419
    KUNASANI GAYATHRI
    GLAZE TRADING INDIA PVT. LTD.
    8
    13MQ1A0420
    L SAI KUMARI
    CYIENT
    9
    13MQ1A0421
    M R SAI PRASANNA
    SPRING ROOTS
    10
    13MQ1A0430
    P SOWJANYA
    S V TECH SOLUTIONS
    11
    13MQ1A0431
    RAAGI YUGESWARI
    CADSYS
    12
    13MQ1A0434
    THALLAPRAGADA DIVYA VALLI PRASANNA
    INDIGO
    13
    13MQ1A0439
    TUMU BHARATHI
    INTELENET
    14
    13MQ1A0440
    U S NAGA SAI
    MOBIUS KNOWLEDGE SERVICES
    15
    13MQ1A0441
    VALLABHA PRAVALLIKA
    COGNIZANT
    16
    13MQ1A0442
    VEMURI DEVI SIVA LALITHA
    S V TECH SOLUTIONS
    17
    13MQ1A0444
    YENDURI ASRITHA
    CYIENT
    18
    13MQ1A0448
    GAJULA N V GITHENDRA BABU
    REETHIS
    19
    13MQ1A0451
    KOTA BHUVANA SAI CHANDU
    SYNOPSYS
    20
    13MQ1A0452
    L V RAGAVAIAH
    RIVIGO SERVICES PVT. LTD
    21
    13MQ1A0454
    VINNAKOTA KRISHNA PRASAD
    CONTRAIL NETWORKS
    22
    13MQ1A0455
    ANNARAPU MOUNIKA
    S V TECH SOLUTIONS
    23
    13MQ1A0462
    ELLURI DIVYA SRI
    REMEDY PUBLICATIONS PVT. LTD.
    24
    13MQ1A0463
    E SRAVANI
    REETHIS
    25
    13MQ1A0465
    J PRIYANKA
    INTELENET
    26
    13MQ1A0466
    J SRAVYA CHRISTENA
    REETHIS
    27
    13MQ1A0468
    KATTA MANISHA
    S V TECH SOLUTIONS
    28
    13MQ1A0469
    K V V SAI MAMATHA
    GLAZE TRADING INDIA PVT. LTD.
    29
    13MQ1A0470
    KROVI GAYATHRI
    S V TECH SOLUTIONS
    30
    13MQ1A0471
    KUNASANI MEENAKSHI
    ACCENTURE
    31
    13MQ1A0473
    MD MASTANBEE
    S V TECH SOLUTIONS
    32
    13MQ1A0474
    MAROJU SAINISHITHA
    MINDTREE
    33
    13MQ1A0475
    MATURI NAGA SRUTHI
    COGNIZANT
    34
    13MQ1A0476
    MEDICHARLA SATYA SHAMBHAVI
    ACCENTURE
    35
    13MQ1A0477
    MEKALA ANUSHA
    SIPL
    36
    13MQ1A0478
    NAMBURU NAGA GOWTHAMI
    S V TECH SOLUTIONS
    37
    13MQ1A0479
    NARIKIMILLI SAI SAHITHI
    INTELENET
    38
    13MQ1A0480
    P KALYANI
    REETHIS
    39
    13MQ1A0483
    PARISE SAI LAKSHMI PRANAVI
    CREATIVE SYNERG Y GROUP
    40
    13MQ1A0485
    P R LAKSHMI
    S V TECH SOLUTIONS
    41
    13MQ1A0487
    R SRAVYA
    REETHIS
    42
    13MQ1A0488
    RANGA MOUNIKA
    REETHIS
    43
    13MQ1A0489
    SK NURANI BEGUM
    INTELENET
    44
    13MQ1A0491
    SWAMY LAVANYA
    S V TECH SOLUTIONS
    45
    13MQ1A0497
    YENDURI AKHILA DEVI
    INTELENET
    46
    13MQ1A04A5
    RANGA SAI VISHNU
    REETHIS
    47
    13MQ1A04A6
    SRIVATSAVA SARVA
    CIGNITI
    48
    14MQ5A0416
    K KANAKA MAHA LAKSHMI
    S V TECH SOLUTIONS
    49
    14MQ5A0418
    MADIVADA SRIANKA
    MOBIUS KNOWLEDGE SERVICES
    50
    14MQ5A0419
    M PRATHYUSHA
    EFFTRONICS
    51
    14MQ5A0421
    THOTA SIREESHA
    STRATAGIC OUTSOURCING SERVICES PVT. LTD.
    52
    14MQ5A0422
    YARRA B NAGA MOUNIKA
    REETHIS
    53
    14MQ5A0423
    ZAREENA
    S V TECH SOLUTIONS
    54
    14MQ5A0424
    MAGANTI SUNIL BABU
    ACCENTURE
    55
    14MQ5A0426
    NANDAM SARAT KUMAR
    INFO SERVICES
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    ACADEMIC CALENDARS

    2018-19 Academic Calendars

    2017-18 Academic Calendars

    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

    ECE TEACHING METHODOLOGIES


    Capacity Enhancement Schemes


    2020-2021 I Semester

    2020-2021 II Semester

    2018-19

    I Semester

    II Semester

    2017-18

    I Semester

    S.No Teaching Aid / Methodology Number of Courses
    1 Talk & Chalk 17
    2 PPT 17
    3 Visualization 2
    4 Co-operative learning 8
    5 Enquiry based instruction 2
    6 Differentiation 9
    7 Technology 8
    8 Behavior management 0
    9 Professional development 0
    10 Virtual lab 1
    11 Seminars 16
    12 Brain storming 4
    13 Buzz group 3
    14 Animated lecturers 2
    15 Pictorial sessions 3
    16 Debate sessions 3
    17 Quiz 17
    18 OHP 0
    19 Role play 0
    20 Survey based assessment 1
    21 NPTEL Videos 16

    II Semester

    S.No Teaching Aid / Methodology Number of Courses
    1 Talk & Chalk 14
    2 PPT 14
    3 Visualization 1
    4 Co-operative learning 6
    5 Enquiry based instruction 2
    6 Differentiation 2
    7 Technology 5
    8 Behavior management 0
    9 Professional development 0
    10 Virtual lab 0
    11 Seminars 12
    12 Brain storming 2
    13 Buzz group 4
    14 Animated lecturers 2
    15 Pictorial sessions 4
    16 Debate sessions 5
    17 Quiz 12
    18 OHP 0
    19 Role play 0
    20 Survey based assessment 0
    21 NPTEL Videos 11

    2016-17

    I Semester


    S.No Teaching Aid / Methodology Number of Courses
    1 Talk & Chalk 31
    2 PPT 31
    3 Visualization 4
    4 Co-operative learning 10
    5 Enquiry based instruction 1
    6 Differentiation 9
    7 Technology 9
    8 Behavior management 0
    9 Professional development 0
    10 Virtual lab 0
    11 Seminars 28
    12 Brain storming 2
    13 Buzz group 7
    14 Animated lecturers 2
    15 Pictorial sessions 3
    16 Debate sessions 11
    17 Quiz 29
    18 OHP 0
    19 Role play 0
    20 Survey based assessment 2
    21 NPTEL Videos 25

    II Semester

    S.No Teaching Aid / Methodology Number of Courses
    1 Talk & Chalk 31
    2 PPT 31
    3 Visualization 4
    4 Co-operative learning 10
    5 Enquiry based instruction 1
    6 Differentiation 9
    7 Technology 9
    8 Behavior management 0
    9 Professional development 0
    10 Virtual lab 0
    11 Seminars 28
    12 Brain storming 2
    13 Buzz group 7
    14 Animated lecturers 2
    15 Pictorial sessions 3
    16 Debate sessions 11
    17 Quiz 29
    18 OHP 0
    19 Role play 0
    20 Survey based assessment 2
    21 NPTEL Videos 25
    DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING


    2021-2022

    II Sem

    I Sem

    Academic Year 2018-19 Advanced Learners

    II ECE-A

    S.NoRoll NoName of the student
    117MQ1A0403Chakka Hema Naga Sreeleela
    217MQ1A0404Chalamalasetty Swathi
    317MQ1A0405Chalamalasetty Vijaya Sri
    417MQ1A0406Chandika Vijaya Lakshmi
    517MQ1A0407Devanaboina Madhuri
    617MQ1A0410Jogi Ruchitha
    717MQ1A0411Jogi Sivani
    817MQ1A0412Jonnalagadda Bhavya Sai Sri
    917MQ1A0413Kumpati Lakshmi Priya
    1017MQ1A0415Kunche Lavanya
    1117MQ1A0416Malladi Siva Sivani
    1217MQ1A0419Penneru Anusha
    1317MQ1A0421Puppala Bhargavi
    1417MQ1A0423Vadladi Likhita
    1517MQ1A0424Vikruthi Yamini
    1617MQ1A0427Bhaskarla S S S P Anantha Neerav
    1717MQ1A0433Chinthada Chaitanya
    1817MQ1A0436Gundu Raghavendra Rao
    1917MQ1A0437Kadavakollu Pavan Kumar
    2017MQ1A0438Kancharlapalli Manoj
    2117MQ1A0439Korukonda Prasad
    2217MQ1A0443Marre Hemanth
    2317MQ1A0447Padmanabhuni B N S Krishna Vamsi
    2417MQ1A0449Panchakarla Siva Ganesh
    2517MQ1A0450Prathipati Vijaya Babu
    2617MQ1A0451Puppala Bhavani Shankar
    2718MQ5A0401Bavireddy Jhansi Rani
    2818MQ5A0402Barma Nikhitha
    2918MQ5A0403Darapureddy Pavani
    3018MQ5A0406Vemula Dharani
    3118MQ5A0407Gadi Siva Kumar
    3218MQ5A0408Lingam Rajesh
    3318MQ5A0409Makala Kesana Rao
    3418MQ5A0410Panthagani Naveen
    3518MQ5A0411Reddy Veeranjaneyulu

    II ECE-B

    S.NoRoll NoName of the student
    117MQ1A0456Atmuri Roshini
    217MQ1A0457Avanigadda Lavanya
    317MQ1A0458Chekka Ramya
    417MQ1A0459Ghanta Krishna Sagari
    517MQ1A0460Gopisetti Nagalakshmi
    617MQ1A0461Kagitha Asha Kumari
    717MQ1A0462Kalari Anusha
    817MQ1A0464Karumuri Kalyani
    917MQ1A0466Maradani Hemalatha
    1017MQ1A0467Mohammad Nousheen Begum
    1117MQ1A0469Muttevi Bhavana
    1217MQ1A0470Nadiminti Parvathi
    1317MQ1A0471Nukala Naga Harshitha
    1417MQ1A0472Petta Sai Pravallika
    1517MQ1A0473Puppala Sai Prasanna
    1617MQ1A0475Sogani Prathyusha
    1717MQ1A0476Tammana Charitha
    1817MQ1A0477Thota Gayathri Jayalakshmi Devi
    1917MQ1A0478Vemula Laya Navya Sri
    2017MQ1A0480Arja Subrahmanyam
    2117MQ1A0483Bolisetti Manikanta Satyanarayana Gupta
    2217MQ1A0484Bollam Poorna Sai Santhosh Subramanyam
    2317MQ1A0489Kadakuditi Ganesh
    2417MQ1A0492Kothamasu Arun
    2517MQ1A0493Lingam Chidvinesh
    2617MQ1A0499Pippalla Durga Maheswar
    2717MQ1A04A0Puvvula Naga Sai Tarun
    2817MQ1A04A3Tammisetti Rohith
    2917MQ1A04A4Veernala Bhanu Teja
    3018MQ5A0412Cheerla Ramya Krishna
    3118MQ5A0413Ganjala Ajitha
    3218MQ5A0414Kammila Ramya Naga Sujitha
    3318MQ5A0415Metla Alekhya
    3418MQ5A0416Rangisetty Monica Lahari
    3518MQ5A0417Sammeta Priyanka
    3618MQ5A0418Vucha Amani
    3718MQ5A0419Majeti Naga Venkata Satya Avinash
    3818MQ5A0420Sogani Gopi
    3918MQ5A0421Sripathi Jaya Vamsi
    4018MQ5A0422Yarlagadda Venkata Krishna
    4118MQ5A0423Buragadda Konda Babu
    4218MQ5A0424Tarlagadda Mohan Krishna

    III ECE-A

    S.NORoll. No.Name of the Student
    116MQ1A0401Addanki Sri Lakshmi
    216MQ1A0402Angadala Lakshmi Tejaswi
    316MQ1A0403Bandi Vanaja Sai Sri Anjani
    416MQ1A0404Battina Naga Sulochana
    516MQ1A0406Chintala Vijaya Kusuma
    616MQ1A0407Chiruvolu Revathi Prasanna Lakshmi
    716MQ1A0408Dande Divya Madhuri
    816MQ1A0414Goriparthi Naga Lakshmi
    916MQ1A0415Grandhi Pavitra Venkata Sesha Shanmukhi
    1016MQ1A0416Gudapati Supriya
    1116MQ1A0417Gudiseva Durga Srivani
    1216MQ1A0420Jogi Naga Sravani
    1316MQ1A0421Jonnalagadda Navya
    1416MQ1A0422Kalapatapu Alekhya
    1516MQ1A0423Kantheti Sravani
    1616MQ1A0424Karnatapu Gayatri
    1716MQ1A0428Kondiparthi Malathi Sai Varchaswi
    1816MQ1A0429Kota Govinda Lakshmi
    1916MQ1A0430Krovi Navya Tejaswini
    2016MQ1A0432Lingam Jayasree
    2117MQ5A0401Borra Maheswari
    2217MQ5A0403Jonnalagadda Prameela
    2317MQ5A0404Katta Leela Kali Nagamani
    2417MQ5A0405Kondaveti Janani
    2517MQ5A0407Pichuka Sumalatha
    2614MQ1A0496A.Bhargav Sai Krishna

    III ECE-B

    S.NORoll. No.Name of the Student
    116MQ1A0449Kollipara Jaya Lalitha Sarvani
    216MQ1A0450Mamidi Grahya
    316MQ1A0451Mamidi Tejaswi
    416MQ1A0453Marre Swathi
    516MQ1A0457Mothukuri Vasavi
    616MQ1A0458Nali Divya Kranthi
    716MQ1A0459Chilamkurti Nandini
    816MQ1A0460Naragam Tejaswi
    916MQ1A0462Pachipulusu Lakshmi Sindhu Priya
    1016MQ1A0463Padmata Naga Venkata Lakshmi
    1116MQ1A0465Parasa Sirisha
    1216MQ1A0466Penta Jaya Bhargavi
    1316MQ1A0469Putti Gayathri
    1416MQ1A0470Raghavapurapu Dolakshari Durga
    1516MQ1A0471Samatham Gnaneswari
    1616MQ1A0474Shaik Muntaz Begum
    1716MQ1A0475Sudagani Bindu Anupama Madhavi
    1816MQ1A0476Tadepalli Rose Annies
    1916MQ1A0477Tirumalasetti Naga Poojitha
    2016MQ1A0478Vakamullu Pujitha
    2116MQ1A0479Vallabhu Prasanthi
    2216MQ1A0480Vannemreddi Saritha
    2316MQ1A0481Vannemreddy Jaya Sri
    2416MQ1A0484Vemula Umamaheswari
    2516MQ1A0485Vikkurthi Srujanasri
    2616MQ1A0486Yarlagadda Holika
    2716MQ1A0488Miriyala Hari Kiran
    2816MQ1A0490Pattapu Jayaram
    2916MQ1A0491Penubothu Rakesh
    3016MQ1A0492Penubothu Vineeth
    3116MQ1A0496Yarrapothu Siva Sai
    3216MQ1A0497Yenduri Teja Subrahmanyeswara Rao
    3317MQ5A0411Modugumudi Kondalamma

    IV ECE-A

    S.NORoll. No.Name of the Student
    115MQ1A0401Angatamaneesharani
    215MQ1A0405Dasari Hema V Prasanna
    315MQ1A0407Errabandi S Lprasanna
    415MQ1A0409Kodavati Lavanya
    515MQ1A0411Kurapati Devi Priyanka
    615MQ1A0416Mothukuri L Prasanna
    715MQ1A0418Padamata Neelima
    815MQ1A0419Pamarthi L Rajeswaramma
    915MQ1A0420Parimi Haritha
    1015MQ1A0421Parimi Lalitha
    1115MQ1A0423Rahila Begum
    1215MQ1A0425Veeranki Naga Ramyaswi
    1315MQ1A0426Yedida Keerthana
    1415MQ1A0445Addepalli C R S N L Shakuntala
    1515MQ1A0448Boggavarapu S S Snehitha
    1615MQ1A0450Chintala Sandhya Kumari
    1715MQ1A0452Dokku N Vijaya Lakshmi
    1815MQ1A0453Dora Prasanthi
    1915MQ1A0454Gudiseva Usha Rani
    2015MQ1A0455Gudivada Jhansi
    2115MQ1A0456Gunupuru Vyshnavi
    2215MQ1A0458Karumuri D Nagapriyanka
    2315MQ1A0466Mohammad Shabana
    2415MQ1A0468Paruchuri M Chowdari
    2515MQ1A0472Puvvada Tanuja
    2615MQ1A0473Raavi Sravya
    2715MQ1A0474Sivakoti Venu Madhavi
    2815MQ1A0479Ventrapragada Krishnaveni
    2916MQ5A0401Dindi Prasanthi
    3016MQ5A0403Gangishetti Leela Sri
    3116MQ5A0404Gundarapu Durga Bhavani
    3216MQ5A0405Jagabattula P Usha Devi
    3316MQ5A0407Metla Naga Jyothi
    3416MQ5A0409Bezawada Yedukondalu
    3516MQ5A0410Buddanti.D Naga Kumar
    3616MQ5A0418Thumma V Satyanarayana
    3716MQ5A0423Vemulawada Sravani

    IV ECE-B

    S.NORoll. No.Name of the Student
    115MQ1A0404Chinthada Kavya Sri
    215MQ1A0406Edupuganti Akhila
    315MQ1A0408Karumuri Rohini
    415MQ1A0417Nalla Vijaya Lalitha Kumari
    515MQ1A0424Tammana Naga Venkata Swathi
    615MQ1A0435Kollala Srinivasa Rao
    715MQ1A0446Appikatla Ramya Usha
    815MQ1A0449Chilamkurthy Lakshmi Thanuja
    915MQ1A0457Kanteti Bala Vyshnavi
    1015MQ1A0464Maddala Sai Lakshmi Sowjanya
    1115MQ1A0465Mary Prathyusha Kare
    1215MQ1A0469Petta Mounika Devi
    1315MQ1A0471Purvaja Meher Anagha Gudivada
    1415MQ1A0475Sudani Dhana Lakshmi
    1515MQ1A0476Talari Pratyusha
    1615MQ1A0478Vemula Kiranmyee
    1715MQ1A0482Ambati Pavan Kumar
    1816MQ5A0428Puppala Ajay
    1916MQ5A0429Vemula.Sai Kumar

    Academic Year 2018-19 Slow Learners

    II ECE-A

    S.NoRoll NoName of the student
    117MQ1A0402Borra Sumana Yadav
    217MQ1A0408Gade Usharani
    317MQ1A0409Gampala Yesu Sarvani
    417MQ1A0414Kunati Kavya
    517MQ1A0417Merugu Percy Priyadarshini
    617MQ1A0418Movva Hema Nagasri
    717MQ1A0420Prathi Pavana Keerthi
    817MQ1A0422Sammeta Sowmya
    917MQ1A0425Yarlagadda Neelima
    1017MQ1A0426Asgar Reza
    1117MQ1A0428Bolem Yuva Raju
    1217MQ1A0429Borra Pavan Kalyan
    1317MQ1A0430Chandu Sasi Pavan
    1417MQ1A0431Cheruvu Naga Bharadwaj
    1517MQ1A0432Chilamkurthi Naga Kishore
    1617MQ1A0434Gangumolu Naga Kondalarao
    1717MQ1A0435Govada Adinarayana
    1817MQ1A0440Kosanam Sri Ram
    1917MQ1A0441Kunabattula Siva Rama Krishna
    2017MQ1A0442Madireddy Bhargavram
    2117MQ1A0444Medaka Naga Naveen
    2217MQ1A0445Moganti Bala Vamsi
    2317MQ1A0446Myneni Bhanu Harsha
    2417MQ1A0448Pamarthi Srinivasu
    2517MQ1A0452Sattinedi Vivek
    2617MQ1A0453Sudabattula Gowtham Naidu
    2717MQ1A0454Thota Sri Naga Sai Ram
    2817MQ1A0455Vatapalli Balaji

    II ECE-B

    S.NoRoll NoName of the student
    117MQ1A0463Kancharlapalli Sireesha
    217MQ1A0465Kolluri Srilekha
    317MQ1A0468Muddineni Jyothi
    417MQ1A0474Puvvada Saranya
    517MQ1A0479Yarramsetty Naga Venkata Lakshmi Manisha
    617MQ1A0481Bandi Srivatsav
    717MQ1A0485Gandepalli Naveen
    817MQ1A0486Garikapati Sai Vigneswar
    917MQ1A0487Gudavalli Ravi Kumar
    1017MQ1A0491Kommuri Satyasai Lakshmi Kanth
    1117MQ1A0494Maganti Maneesh Babu
    1217MQ1A0495Mathi Venkatesh
    1317MQ1A0496Mohammed Khwaja Moinuddin
    1417MQ1A0497Munjuluri Venkata Naga Sai Sateesh
    1517MQ1A0498Narikimilli Sai Sandeep
    1617MQ1A04A1Sudabattula Veera Venkata Naga Sai Teja
    1717MQ1A04A2Surada Siva
    1817MQ1A04A5Vemula Amal Kumar

    III ECE-A

    S.NoRoll NoName of the student
    116MQ1A0409Dokku Lakshmi Naga Venkata Subha Madhuri
    216MQ1A0410Elluri Sudha Rani
    316MQ1A0411Gajjala Naga Rani Prasanna Lakshmi
    416MQ1A0412Gajula Divya
    516MQ1A0413Goriparthi Meghana
    616MQ1A0418Gummadi Thabitha
    716MQ1A0419Javadi Renu Sai Likhitha
    816MQ1A0425Katakam Sri Devi
    916MQ1A0426Kondepudi Divya Sree
    1016MQ1A0427Kondeti Teja Priya
    1116MQ1A0431Kundeti Daneswari
    1216MQ1A0433Madireddy Raga Priya
    1316MQ1A0434Mulagalapalli Navya Sree
    1416MQ1A0435Simhadri Preethi Sowmyagayathri
    1516MQ1A0437Battula Srihari
    1616MQ1A0438Bodinapalli Srinivasa Kalyan
    1716MQ1A0439Bolem Mani Kumar
    1816MQ1A0440Chithiri Maheswara Rao
    1916MQ1A0441Ede Lalith Phani Kiran
    2016MQ1A0443Kancharlapalli Naga Siva Prasad
    2116MQ1A0444Karimulla Baig
    2216MQ1A0446Kovela Roshan Baba
    2316MQ1A0448Murari Venkata Kishore
    2417MQ5A0402Garlapati Pushpalatha
    2517MQ5A0406Meesala Aruna
    2617MQ5A0408Akurati Giridhar
    2715MQ1A0485Kunapareddy Avinash

    III ECE-B

    S.NoRoll NoName of the student
    116MQ1A0452Marre Poornima
    216MQ1A0454Matta Anusha
    316MQ1A0455Matta Chandana
    416MQ1A0456Matta Indulatha
    516MQ1A0467Penugondu Likitha
    616MQ1A0473Shabnam Sultana Begum
    716MQ1A0493P N Sai Manikanta Royal
    816MQ1A0494Routhu Srinadh
    916MQ1A0495Thota Uday Kiran
    1017MQ5A0412Arepu Sai Ramesh
    1117MQ5A0415Pallam Rama Krishna
    1217MQ5A0416P Datta Pandu Sai Ram
    1317MQ5A0417Podilapu Durga Prasad
    1416MQ1A0464Pamarthi Asha
    1516MQ1A0468Puppala Rishika
    1616MQ1A0472Samayamantula Supriya
    1716MQ1A0482Veeranki Kalyani
    1816MQ1A0483Vemula Meenakshi
    1917MQ5A0410Konjeti Mounika
    2017MQ5A0414Chigurupalli Vamsi

    IV ECE-A

    S.NoRoll NoName of the student
    114MQ1A0407Chagantipati Sruthi
    214MQ1A0411Dama Naga Swetha
    314MQ1A0490Parese Avinash
    415MQ1A0403Brugumalla L Narmada
    515MQ1A0410Kollipara N V Vedavathi
    615MQ1A0412Lukka Sandhya
    715MQ1A0413Matta Vasavi
    815MQ1A0414Medisetti Asha
    915MQ1A0415Meenugu Geetha Madhuri
    1015MQ1A0422Polisetty K Saimam
    1115MQ1A0427Akuri Sai Lokesh
    1215MQ1A0428Angati Mohan Kumar
    1315MQ1A0429Bhogadi Lohith Sai
    1415MQ1A0434Jonnalagadda Sivakesava
    1515MQ1A0436Konatam Satya Sai Babu
    1615MQ1A0438Mallapragada V N S K Charan
    1715MQ1A0440Murala Sai Mahesh
    1815MQ1A0441Nannapaneni Phanindra Kumar
    1915MQ1A0442Saila Manoj Kumar
    2015MQ1A0443Verarapu Naga Ganesh
    2115MQ1A0447Battina Supritha
    2215MQ1A0451Dokku Gayathri
    2315MQ1A0459Katakam Mounika
    2415MQ1A0460Kote Tharangini
    2515MQ1A0461Kumbham Jaya Prasanna
    2615MQ1A0477Thikisetti Sambhavi
    2715MQ1A0484Gundabathula S Naidu
    2815MQ1A0486Lakshmipuram Mahesh
    2915MQ1A0487Mettu Leela Amarnadh
    3015MQ1A0488Mir Mohammadali
    3115MQ1A0490Muttevi N Sharma
    3215MQ1A0492Peetha Raghavendra
    3316MQ5A0402Dokku Anuradha
    3416MQ5A0411Kalaparthi Pavan Kumar
    3516MQ5A0412Kokkiligadda N V P Kumar
    3616MQ5A0413Kondaveeti Kondala Rao
    3716MQ5A0417Motupalli.Vamsi
    3816MQ5A0420Devisetti Kavya Sri
    3916MQ5A0421Kunapa Reddy. Sravathi
    4016MQ5A0422Parise Krishna Veni
    4116MQ5A0424Chilaka B Raghavendra Rao
    4216MQ5A0427Pinjala Sriram

    IV ECE-B

    S.NoRoll NoName of the student
    115MQ1A0402Boggavarapu Hema Sri Lakshmi
    215MQ1A0430Boppana Raghunadh
    315MQ1A0431Doradla Hari
    415MQ1A0439Mohammad Rahamatullah
    515MQ1A0444Abdul Shaheen
    615MQ1A0462Kunapareddy Tejeswani
    715MQ1A0463Kurapati Lakshmi Venkata Sucharitha
    815MQ1A0467Nalam Bala Bhargavi
    915MQ1A0470Pokkunuri Lakshmi Prathyusha
    1015MQ1A0489Mohammad Ameerbasha
    1115MQ1A0491Papineni Rohith Naga Venkata Sai Santosh
    1215MQ1A0493Yatam Sai Krishna
    1316MQ5A0406Janyavula Katyayini
    1416MQ5A0408Bathina Naga Sudheer
    1516MQ5A0414Kosanam Sri Si Rama Krishna
    1616MQ5A0415Manepalli Naga Vamsi
    1716MQ5A0416Matta. Swamy
    1816MQ5A0419Alapati Bhargavi Naga Venkata Divya
    1916MQ5A0425Pallem Vishnu Vardhan
    2016MQ5A0426Pamarthi Ramkrishna