Sports

Physical Director:

Dr.C.SALMON SUDHEER
M.A,MPED,Ph.D

Physical Director:

S.R.K.PARAMA HAMSA
M.A,MPED

Physical Director:

T.Ramesh
Bsc,MPED


EVENTS OR ACTIVITES ATTENDED :

In the Year 2018-19

Winners List:

S.No

Name of the

student

Register number

Date

Name of the

event

Venue

Prize won

 

1

 

P.Rushikesh

 

15MQ1A0336

 

8-10-2018

 

Hockey

University College of

Vizianagaram

 

Goal keeper

 

Participation list:

 

S.No

Name of the

student

Register number

Date

Name of the event

Venue

Remarks

1

K.KAVYA

17MQ1A0414

 

6-10-2018

Basket ball-Jntuk

Selection Trial for womens

Sviet,Nandam uru

 

2

S.SOWMYA

17MQ1A0422

3

 

P.Rushikesh

 

15MQ1A0336

 

8-10-2018

 

Hockey

University

College of Vizianagaram

 

4

 

P.Rushikesh

 

15MQ1AO336

10-11-2018

to

14-11-2018

 

Hockey

Acharya

Nagarajuna University

 

5

CH.MAHESH

15MQ1AO109

 

 

 

 

 

11-12-2018

 

 

 

 

 

Cricket (Cricket Cup- EENADU CHAMPION)

 

 

 

 

DJR

Engineering College,Vijaya wada

 

6

P.RUSHIKESH

15MQ1AO336

7

G.SAI KRISHNA

15MQ1AO115

8

P.SANTOSH

15MQ1AO491

9

B.VAMSI

17MQ1AO5B1

10

E.PHANI KIRAN

16MQ1AO441

11

P.SAI KUMAR

16MQ5AO314

12

K.SESHU

15MQ1AO317

13

D.PRAVEEN

15MQ1AO113

14

S.K.AMAR

15MQ1AO130

15

K.PAVAN KUMAR

17MQ1AO437

16

A.VAMSI KIRSHNA

17MQ1AO101

17

P.GURUPAVAN

18MQ1AO425

18

K.HARIHARAN

18MQ1AO433

 

 

 

 

19

P.KRISHNA

MURTHY

17MQ1AO317

 

 

 

 

20

K. Gani Kumar

15MQ1A0221

 

 

 

 

 

15-2-2019

to

16-2-2019

 

 

 

 

 

 

KABADDI

 

 

 

 

 

Dhanikula Engineering college

 

21

K. Pavan Kumar

16MQ5A0209

22

T. Srinivasa Rao

15MQ1A0226

23

K. Rajesh

16MQ5A0208

24

V. Phani Babu

16MQ5A0319

25

P.Sai vamsi

17MQ1A05B1

26

Abdul Wahab

18MQ1A0538

27

Ch. Pavan

Kumar

17MQ1A0104

28

N.B.V. Sai Krishna

18MQ1A0474

29

G. Ravi Kumar

17MQ1A0487

30

P.B.N.S.K. Vamsi

17MQ1A0447

31

V. Sai Manoj

18MQ1A0114

32

K.V.V.

Satyanarayana

16MQ1A0112

 

 

 

 

 

15-2-2019

to

16-2-2019

 

 

 

 

 

 

Volley Ball

 

 

 

 

 

Dhanikula Engineering college

 

33

Ch. H.V. Sai Teja

17MQ5A0104

34

K.Pavan Kumar

16MQ5A0209

35

U. Kondala Rao

16MQ1A0124

36

V. Naga Sai

16MQ1A0127

37

V.Vinay Kumar

16MQ1A0126

38

B. Siva

17MQ5A0103

39

G. Midhun Sekhar

17MQ1A0107

40

S. Jaya Vamsi

18MQ5A0421

41

R. Rajesh

17MQ1A0116

42

Ch. Aadi

Prathap

15MQ1A0307

43

Y. Sai Krishna

15MQ1A0493

44

P. Rakesh

16MQ1A0491

 

 

 

15-2-2019

to

16-2-2019

 

 

 

 

Basket Ball

 

 

 

Dhanikula Engineering college

 

45

N. Sai Sandeep

17MQ1A0498

46

G. Ravi Kumar

17MQ1A0487

47

M. Maneesh Babu

17MQ1A0494

48

P.N.S. Tarun

15MQ1A04A0

49

L. Chidvinesh

17MQ1A0493

50

M. Venkatesh

17MQ1A0495

51

K. S. S. Lakshmi Kanth

17MQ1A0491

52

A.

17MQ1A0480


 

 

Subramanyam

 

 

 

 

 

53

Md. Khwaja

Moinuddin

17MQ1A0496

54

M. Naga Babu

17MQ1A02A5

 

 

15-2-2019

to

16-2-2019

 

 

Badminton

 

 

Dhanikula Engineering college

 

55

T. Bhargava

Narendhra

16MQ1A0327

56

P. Rakesh

16MQ1A0491

57

K. Pranith

17MQ1A0312

58

P. Bhavani Shankar

17MQ1A0451

59

Ch. Mahesh

15MQ1A019

 

 

 

 

 

 

26-2-2019

 

 

 

 

 

 

Cricket (Jntuk C-Zone)

 

 

 

 

 

MIC

College of Engineering

 

60

Sk. Amar

15MQ1A0130

61

P. Sai Kumar

16MQ5A0314

62

K. Seshu

15MQ1A0317

63

D. Praveen

15MQ1A0 113

64

D. Sravan

15MQ1A0118

65

G. Sai Krishna

15MQ1A0115

66

P. Santosh

15MQ1A0491

67

K. Gowtham

15MQ1A0521

68

P. Ravi Kumar

15MQ1A0338

69

K. Pavan Kumar

17MQ1A0437

70

P. Guru Pavan

18MQ1A0425

71

J. Avinash

17MQ1A0512

72

M. Mahesh

17MQ1A0431

73

K. Hariharan

18MQ1A0433

74

P. Rakesh

16MQ1A0491

 

 

 

 

 

21-2-2019

to

23-2-2019

 

 

 

 

 

Basketball (Men)

 

 

 

 

Gudlavalleru Engineering college (GECFEST201 9)

 

75

P. Jai Ram

16MQ1A0490

76

N. Sai Sandeep

17MQ1A0498

77

M. Venkatesh

17MQ1A0495

78

P. N.S Tarun

17MQ1A04A0

79

K S S Lakshmi

Kanth

17MQ1A0491

80

Md. Kaja Moinuddin

17MQ1A0496

81

A.

Subrahmanyam

17MQ1A0480

82

M. Maneesh

Babu

17MQ1A0494

83

L. Chindvinesh

17MQ1A0493

84

T. Srinivasa Rao

15MQ1A0226

1-3-2019

to

2-3-2019

 

Kabaddi

KKR & KSR (KITSFEST20 19)

 

85

K. Anjanayalu

15MQ1A0318

86

P. John Srinu Babu

15MQ1A0333

87

V. Phani Babu

16MQ5A0319

 

 

 

 

88

K. Pavan Kumar

16MQ5A0209

89

K. Rajesh

16MQ5A0208

90

M. Sai Krishna

16MQ5A0309

91

Ch. Pavan

Kuamr

17MQ1A0104

92

G. Ravi kumar

17MQ1A0487

93

N.B.V. Sai

Krishna

18MQ1A0474

94

V. Sai manoj

18MQ5A0114

95

Md. Vaheed

18MQ1A0538

96

V. Naga raju

16MQ5A0123

 

 

 

 

8-3-2019

to

9-3-2019

 

 

 

 

 

Ball Batmintan

 

 

 

Gudlavalleru Engineering college(JntuK Central zone)

 

97

P. Yesu Babu

16MQ5A0119

98

B. Srivastav

17MQ1A0481

99

Y. Venkata

Krishna

18MQ5A0422

100

S. Jaya Vamsi

18MQ5A0421

101

G. Adinarayana

17MQ1A0435

102

M.V.N.S. Sateesh

17MQ1A0497

103

M. Devisri Prasad

18MQ1A0473

104

T. Rohith

17MQ1A04A3

105

S. Gopi

18MQ5A0420

In the Year 2017-18

S.No

Name of the student

Register number

Date

Name of the

event

Venue

Remarks

 

1

P.KRISHNA MURTHY

17MQ1A0317

 

16-10-17

Kabbadi-Jntuk Selection Trial

Gudlavalleru

Engineering college

 

2

CH.MAHESH

15MQ1A0109

 

 

 

 

 

 

 

13-12-17

 

 

 

 

 

 

Cricket(Eenadu Championship)

 

 

 

 

 

 

Vijayawada

 

3

V.SARATH KUMAR

14MQ1A0153

4

CH.DHAVALAVARAM

14MQ1A0309

5

S.VENU MAHESH

14MQ1A0341

6

V N V INDIRA PRASD

16MQ5A0216

7

P SAI KRISHNA

16MQ1A0489

8

P RAVI KUMAR

14MQ1A0338

9

S VENKATA SAI BABA

16MQ1A05B6

10

K SESHU

15MQ1A0317

11

B. RAJESH

14MQ1A0111

12

L.MAHESH

15MQ1A0487

13

VVNLD SAI RAM

14MQ1A0348

14

P PHANIDRA

14MQ1A0335

15

S K AMAR

15MQ1A0130

16

J.L.V.TEJA

15MQ1AO316

 

23-12-17

Hockey-Jntuk Selection Trial

Baba Institute

of Technology & science-vizag

 

17

P.RUSHIKESH

15MQ1AO336

18

B.VENKANA BABU

15MQ5AO302

 

 

 

 

 

28-1-18

to 30-1-18

 

 

Kabaddi -Jntuk C Zone Tournment

 

 

P V P

Siddhardha Engineering College

 

19

K.PAVAN KUMAR

16MQ5AO209

20

P.K.MURTHY

17MQ5AO317

21

T.SRINIVASA RAO

15MQ1AO226

22

K.GANI KUMAR

15MQ1AO221

23

P.SAI VAMSI

17MQ1AO5B1

24

K.MAHESH

14MQ1AO585

25

P.SRIDHAR

14MQAO492

26

G.RAVI KUMAR

17MQ1AO487

27

K.RAJESH

16MQ5AO208

28

N.SAI KRISHNA

16MQ5AO309

 

 

 

 

29

CH.MANIKANTA

14MQ1A0116

30

K.N S AKHIL

14MQ1Q0583

 

 

 

 

28-1-18

to 30-1-18

 

 

 

Volley ball - Jntuk C Zone Tournment

 

 

P V P

Siddhardha Engineering College

 

31

G.B N HKISHORE

14MQ1A0312

32

B.VENKANA BABU

15MQ5A0302

33

P.GOWITHAM

14MQ1A0543

34

K.MAHESH

14MQ1A0585

35

P.SRIDHAR

14MQ1A0492

36

K.PAVAN KUMAR

16MQ5A0209

37

K V V S.NARAYANA

16MQ1A0112

38

G.N. K.RAO

15MQ5A0213

39

K.N.S.AKHIL

14MQ1A0583

 

 

15-2-18

to 17-2-18

 

 

 

 

National level fest volley ball

 

 

Gudlavalleru Engineering college

 

40

P.GOWITHAM

14MQ1A0543

41

K.MAHESH

14MQ1A0585

42

B.VENKANA BABU

15MQ5A0302

43

P.SRIDHAR

14MQ1A0492

44

G B N H KISFHORE

14MQ1A0312

45

K.PAVAN

16MQ5A0209

46

S K SUDHEER

14MQ1A0590

In the Year 2016-17

S.No

Name of the student

Register number

Date

Name of the event

Venue

Remarks

1.

T.S.V.D.V.BHA DRA CHARI

15MQ5A0314

9-3-2017

Ball badminton

Raghu Engineering College

 

2.

T.J.S.NAGA

KUMAR

14MQ1A0344

3.

G.SAI PHANEENDRA

14MQ5A0306

4.

M.NAGA CHAITHANYA

13MQ1A0336

5.

V.NAGA RAJU

16MQ5A0123

6.

P.YESU BABU

16MQ5A0119

7.

SK.AMAR

15MQ1A0130

8.

P.S.N.LAKSHMI KANTH

14MQ1A0336

9.

V.L.VINAY

KUMAR

16MQ1A0126

10.

P.SAI

13MQ1A0223

3-2-2017

Jntu K C-Zone

 

Cricket

LBRCE,

Myllavaram

 

11.

K.GOWTHAM

15MQ1A0551

12.

M NAGA CHAITYANA

13MQ1A0336

13.

S AJAY

13MQ1A0350

14.

CH.MAHESH

15MQ1A0109

15.

S.SESHU

15MQ1A0317

16.

CH.G VARAUN

14MQ1A0309

17.

P

PHANIINDRA

14MQ1A0335

18.

RASSOL

14MQ5A0454

19.

M SUNILBABU

14MQ5A0424

20.

V N V INDRA PRASAD

16MQ5A0216

21.

K PRABHU DEVA

15MQ5A0518

22.

S SARDAR

14MQ1A0455

25-1-2017

Jntu K Zone-

PVPSIT,Vijaya

 

23.

M VENKATA RAJU

15MQ5A0432

 

C

 

Basket Ball

wada

 

24.

G DINESH

15MQ5A0421

25.

N KISHORE KUMAR

15MQ5A0434

26.

K NAGARJUNA

14MQ1A0489

 

27.

G ISAAC JOSEPH

STANLEY

15MQ1A05A

5

28.

P SRIDHAR

14MQ1A0492

29.

S SARDAR

14MQ1A0455

30.

M VENKATA RAJU

15MQ5A0432

31.

K.NAGA SAI AKHIL

14MQ1A0583

25-1-2017

JntuK Zone-C

 

Volley ball

PVPSIT,Vijaya wada

 

 

32.

G.BALA NAGA

HARIKISHOR E

14MQ1A0312

33.

B VENKANA

BABU

15MQ5A0302

34.

P GOWTHAM

14MQ1A0543

35.

T HARISH

14MQ5A0112

36.

P AJAY BABU

14MQ5A0109

37.

K MAHESH

14MQ1A0585

 

38.

G NAGA KANNESWAR RAO

15MQ5A0213

39.

P SRIDHAR

14MQ1A0492

40.

K.NAGA SAI AKHIL

14MQ1A0583

 

41.

G.BALA NAGA HARIKISHOR

E

14MQ1A0312

42.

B VENKANA BABU

15MQ5A0302

43.

P GOWTHAM

14MQ1A0543

44.

B. VENKANA BABU

15MQ5A0302

25-1-2017

Jntu K Zone-C

 

Kabaddi

PVPSIT,Vijaya wada

 

45.

K PAVAN KUMAR

16MQ5A0209

46.

V PHANI BABU

16MQ5A0319

47.

P DURGA RAO

14MQ1A0145

48.

P SRINIVASA RAO

15MQ1A0226

 

 

 

 

49.

K MANIKANTA

15MQ1A0220

50.

K GANI KUMAR

15MQ1A0221

51.

A AJAY BABU

15MQ1A0105

52.

K V V N ANJANEYULU

15MQ1A0318

53.

R UDAY KIRAN

15MQ5A0522

54.

V NAVEEN

15MQ1A0133

55.

Y.SAI MOHAN

14MQ1A0155

2-12-2016

Cricket

Cricket Cup- EENADU CHAMPION ,

Vijayawada

 

56.

CH.MAHESH

15MQ1A0109

57.

RASOOL

14MQ1A0454

58.

K.GOWTHAM

15MQ1A0551

59.

V.SAI RAM

14MQ1A0348

60.

Y.ANIL

14MQ1A0209

61.

V.SARATH KUMAR

14MQ1A0153

62.

CH.DHAVALAV ARUN

14MQ1A0309

63.

S.VENU MAHESH

14MQ1A0341

64.

N.VENKATA RAMANA

13MQ1A0339

65.

V N V INDRA

PRASAD

16MQ5A0216

66.

K SAI SRAVAN

15MQ1A0219

67.

M NAGA CHAITYANA

13MQ1A0336

68.

P.PHANINDRA

14MQ1A0335

69.

S.AJAY

13MQ1A0350

In the Year 2015-16

In the Year 2014-15

S.N O

NAME OF THE STUDENT

REGISTER NUMBER

DATE

NAME OF THE EVENT

VENUE

REMARK S

1

V.Koumudi

12MQ1A0432

29-09-2014

to

03-10-2014

Hand Ball-Jntuk Selection Trial For

Womens

Periyar University,

Salem,Tn

 

2

J.Lakshmisarika

12MQ1A0471

3

 

T.Nagaanjaneyulu

 

12MQ1A0233

29-09-2014

to

30-09-2014

Volley Ball,Jntuk Selection

Mic College Of

Technology, Kanchikacherla

 

 

4

 

N.Bharagava

 

12MQ1A0497

29-09-2014

TO

30-09-2014

Volley Ball,Jntuk Selection

Mic College Of Technology,

Kanchikacherla

 

 

5.

 

N.Tejaram

 

12MQ1A0593

29-09-2014

TO

30-09-2014

Volley Ball,Jntuk Selection

Mic College Of Technology, Kanchikacherla

 

 

6

 

P.Prabhu

 

12MQ1A04A6

29-09-2014

tO

30-09-2014

 

Volley Ball,Jntuk Selection

Mic College Of Technology, Kanchikacherla

 

7

P.Yuvakishore

11MQ1A0546

 

 

 

 

 

 

24-12-2014

 

 

 

 

 

 

Cricket(Eenadu)

 

 

 

 

 

 

Vijayawada

 

8

A.Saikrishna

11MQ1A0112

9

G.P.S Ravi Teja

11MQ1A0123

10

P.Pradeep Chandra

11MQ1A0346

11

T.Saikiran

11MQ1A0342

12

K.Kranthikumar

12MQ1AO494

13

N.Bhargava

12MQ1AO497

14

Y.Saimohan

14MQ1AO155

15

Md .Rasool

14MQ1AO454

16

P.Hemanth

12MQ1AO348

17

K.Pradeepkumar

11MQ1AO334

18

K.Kiran Kumar

11MQ1AO331

19

N.Teja Ram

12MQ1AO593

20

N.V Mahesh

12MQ5A0421

21

V.Naga Lakshmana

11MQ1A0116

22

N.Tejaram

12MQ1A0593

 

 

 

 

 

 

 

28-01-2015

 

 

 

 

 

 

Cricket (Yuva Keratalu)

 

 

 

 

 

 

 

Machilipatnam

 

23

R.Sunil

12MQ1A0597

24

K.Pavan Kumar

13MQ5A0520

25

K.Kranthikumar

12MQ1A0494

26

P.Purna Chand

12MQ1A04A1

27

N.Bhargava

12MQ1A0497

28

T.Naga Anjaneyulu

12MQ1A0233

29

K.Akhil

13MQ5A0210

30

P.Malliswararao

13MQ5A0217

31

Ntn Chinajeevi

13MQ5A0111

32

Ch.Narasingh Raju

12MQ1A0319

33

P.Sai

13MQ1A0223

34

N.V.Ramana

13MQ1A0339

35

L.Murali

13MQ1A0137

36

Ch.S Prasad

13MQ1A0445

37

N.Bala Prasanna

14MQ5A0514

38

D.Akhila

12MQ1A0507

 

 

 

16-02-2015

 

Ball Badminton Jntuk Central Zone Women

 

 

Gec

,Gudlavalleru

 

39

Md .Sufhiya Bano

12MQ1A0520

40

Gb Sravya

12MQ1A0509

41

L.Sindhuri

12MQ1A0516

42

M.Navya

12MQ1A0511

43

K.Glory

12MQ1A0510

44

Ch.S N Durga

12MQ1A0505

45

Ch. Ramyesh

11MQ1A0316

 

 

 

19-02-2015

TO 21-02-

2015

 

 

 

 

BASKET BALL

 

 

 

Gec Fest 2014-

2015,

Gudlavalleru

 

46

T.Naveen Babu

11MQ1A0353

47

G.N.V Satish

11MQ1A0321

48

B.Mani Kanta

11MQ1A0315

49

B.Rahul

11MQ1A0313

50

M.V Sashank

11MQ1A0338

51

K. Kiran Kumar

11MQ1A0331

52

Md.Rakeeb

11MQ1A0340

53

Ch.Sai Sravanth

11MQ1A0486

54

N. Bhargava

12MQ1A0497

 

 

19-02-2015

TO 21-02-

2015

 

 

 

VOLLEY BALL

 

 

Gec Fest 2014-

2015,

Gudlavalleru

 

55

Tn Anjaneyulu

12MQ1A0233

56

P.Prabhu

12MQ1A04A6

57

V.Lakshman

11MQ1A0152

58

Ntn Chinajeevi

13MQ5A0111

59

N.Tejaram

12MQ1A0593

60

P.Ravi Teja

12MQ1A04A2

61

K.Mahesh

14MQ1A0585

62

P.Ajay Babu

14MQ5A0109

 

 

 

 

63

K.Durga Prasad

13MQ1A0322